Pis yedili nasıl bir oyundur?

Oyundaki bazı kartlar özel anlamlara sahiptir:...

 

En eğlenceli kağıt oyunlarından biri olan pis yedili, çok miktarda kişinin katılım gösterebileceği bir oyun olarak bilinir. Asgari 2 kişi, maksimum ise 10 kişi tarafından oynanabilen bu oyunca asıl amaç ise eldeki kartların rakiplerden önce bitirilmeye çalışılmasıdır. Oyun nihayetinde da puanlama yapılmaktadır. Pis yedili, kendine ait kuralları ve uygulamaları ile dikkat çeker.

Elinde kart kalmayan oyuncu oyunu kazanır. Sonrasında hesaplamalara geçilir. Elde Q ve K için 10, J için 25 ve As için 11 puan hesaplanır. Diğer her kart kendi puanında sayılır. Ek olarak, oyun bittiği zaman elinde 7 olanlar yerden 3 kart, As olanlar da 1 kart yerden çekerler ve puana eklerler.

Yere 8 atıldığında sıradaki oyuncu o eli pas geçmek zorundadır.

Yere 10 atıldığında oyun ters istikamette devam eder. (Akış yönü değişir)

Yere 7 kartını atan oyuncudan sonraki oyuncu yerden 3 kart çekmek zorundadır. Eğer bu oyuncuda da 7 var ise o da 7 atar ve bir sonraki oyuncu 6 kart birden çeker. Bu biçimde elinde 7 olmayan oyuncuya kadar sıra döner ve her defasında yerden çekilecek olan kartlar 3 adet artar.

Yere J atan oyuncu kart rengini değiştirebilir.

Yere As atmak isteyen oyuncu benzer cins bir başka kartı ile beraber bu kartını atar ve diğer bütün oyuncular yerden 1'er adet kart çekerler.

Pis Yedili Nasıl Oynanır?

İlk elde sinek oynamak zorunludur. Elde sinek yok ise sinek gelene değin yerden kart çekilir.

 

Yerden kart çekme ritüeli bu oyunda da vardır. Oynanması gerekli olan renk elde yok ise değişik alternatiflere yönelinebilir fakat bu hal özel kurallara bağlıdır. Oynanacak kart olmadığında yerden kağıt çekilir.

Sıradaki el oynanırken oyuncular attıkları kartlar ile kart cinsini, rengini değiştirebilirler. Pas seçeneği ile o el kart da atmayabilirler. Fakat elde kart birikmesi iyi bir hal olmadığı için "pas" zorunlu hallerde kullanılmaktadır.

Kağıtları dağıtan kişi her oyuncuya 7 adet iskambil kağıdı vermektedir. Saat yönünde kart dağıtımı yapılmaktadır ve kartlar teker teker dağıtılır.

Oyun için kullanılacak olan deste sayısı 2'dir. Benzer zamanda, eğer oyuncular mutabık kalırlarsa kartlara jokerler de eklenebilir.

Oyundaki bazı kartlar özel anlamlara sahiptir:

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Ellibir nasıl bir oyundur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?