Hungaroloji mezunları ne iş yapar?

Macar Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirmiş kişiler, master ve doktora eğitimini tamamlayarak Türk ve Macar üniversitelerinde okutman v...

 

Macar Dili ve Edebiyatı alanında eğitim veren Hungaroloji, Türk-Macar ortak kültürünü araştıran üniversitelerin Edebiyat fakülteleri içinde yer alan bir kısımdır. Bölümün eğitim süresi hazırlık eğitimi dahil 5 yıldır. 

Macar Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirmiş kişiler, master ve doktora eğitimini tamamlayarak Türk ve Macar üniversitelerinde okutman ve öğretim görevlisi olarak görev yapabilir. Kısım mezunlarının geneli yurt dışında Macaristan'da ve Orta Avrupa ülkelerinde görev yapmaktadır. Türkiye'de Hungaroloji kısmının yaygın olmaması kısım mezunlarının yurt dışına gitmesine neden olur 

Hungaroloji bölümünü bitirmiş olan kişilere Hungarolog ünvanı verilir. Macar Dili, Ural dil ailesine bağlıdır. Şu nedenle Macarca ile Türkçe arasında yapı benzerliği bulunmaktadır. Macar dili ve tarihi ve dolaylı olarak türkiyede ilgi görmektedir. Türkiye'de Türkoloji bölümü ile Macaristan'daki Türk Dili ve Edebiyatı bölümü arasında da yakın bir ilişki vardır. 

Hungaroloji bölümü mezunu olan kişiler Macar dili, edebiyatı ve tarihi hakkında donanımlı olarak türlü kütüphanelerde ve arşivlerde çalışabilmektedir. Bu kurumlar çoğu zaman devlet arşivleri ya da kütüphaneleridir. Macar dili üstünden yapılmış olan incelemelerde ve çevirilerde bu bölümü bitirmiş olan kişilere ihtiyaç duyulmaktadır. Macar dili mezunları çeviri ofislerinde ve tercüme bürolarında da görev alabilir. Macarca-Türkçe ve Türkçe-Macarca yapılmış olan yayınevleri ve çeviri bürolarında Hungarologlar çevirmen veyahut editör ünvanı ile görev yapabilir. 

 

Hungaroloji bölümü Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi içinde bulunur. Türkiye'deki tek Hungaroloji bölümü budur. Parça Atatürk'ün kendi isteği ile kurulmuştur. Bölümün kürsü kurucusu ve baş öğretmeni Macar Türkolog Prof. Dr. László Rásonyi'dir. Türklerin tarih boyunca Macarlar ile yakın ilişki içinde olması ve Macarca-Türkçe arasındaki söz varlığının benzer olması bu bölümün kurulmasına zemin hazırlayan unsurların başında gelir. Dünya genelindeki ünlü Türkologların Macar olması da bu hali doğrulamaktadır. 

Hungarologlar, Macaristan ve Türkiye'de bulunan Konsolosluk ve Büyükelçiliklerde görev yapabilir. Bu kadrolarda görev yapacak olan kişiler KPSS puanı ile atanır. Ek olarak Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı gibi kurumlarda da Macar Dili ve Edebiyatı kısımlarından mezun olan kişiler çalışabilir. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Bilgi ve belge yönetimi mezunları nerelerde çalışır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?