Uno nasıl oynanır?

Geleneksel UNO oyununun yanında, kartların Örümcek Adam yahut Disney Prensesleri gibi karakterleri içeren versiyonları da alınır. Oyu...

 

İki veyahut 10 oyuncu ile oynanabilen UNO bir kart oyunudur. Her bireyin oynayabileceği bu oyun şans ve beceriyi birleştirir. Oyunun gayesi elindeki kartları bitiren ilk oyuncu olmaktır. Oynamaya başlamadan önce kart değerleri ve oyun stratejilerini bilmek gerekmektedir.

UNO Çeşitleri

Geleneksel UNO oyununun yanında, kartların Örümcek Adam yahut Disney Prensesleri gibi karakterleri içeren versiyonları da alınır. Oyunun üreticisi Mattel, zar ve seyahat sürümlerini de içeren değişik UNO versiyonları da piyasaya sürmüştür. UNO saldırısı ve UNO patlaması gibi interaktif oyunlar ise kartları rastgele atan elektronik cihazlar da içermektedir. Bu oyunlara, ekstra hareket kartları ve oyunun cihazından rastgele kart çekme özelliği eklenmiştir. Ek olarak, Apple ve Android cihazlar için UNO uygulamaları indirebilir yahut oyunun konsol yahut bilgisayar versiyonlarını satın alarak Facebook üstünden de oynamak mümkündür. 

Oyunun Temel Kuralları

Oyun çoğunlukla dağıtıcının solundaki oyuncuyla başlar. Oyuncu elindeki kartlardan birini kura kartlarının üstüne koyar. Bu kart seçilen kura kartıyla benzer renk ya da türde olmalıdır. Örnek verirsek; seçilen kura kartı sarı bir 5'li ise istediği 5'liyi yahut sarı kartı oynayabilir. Benzer zamanda münasip olan hareket kartları ya da yabani kartlardan biriyle de oynayabilir. Oynayamaz ya da elindeki kartı kullanmamaya karar verirse, kura destesinden bir kart çeker. Oyuncu bu kartı ne zaman kullanacağına kendisi karar verebilir.

 

Bir kişi desteyi karıştırarak her oyuncuya yedi kart dağıtması için seçilir. Geri kalan kartlar ise üstü kapalı bir biçimde masanın ortasına bırakılır. Ekstra kartlar buradan alınır. Destenin en üzerindeki kart açılarak destenin yanına koyulur. Bu, kura kartıdır.

Hareket Kartları ve Yabani Kartlarla Oynama

"İki çek" kartı oynanırsa bir sonraki oyuncu kura destesinden iki adet kart çeker. "Pas" kartı oynanırsa bir sonraki oyuncu sırasını kaybeder. "Ters" kartı ise oyunun sırasını sağdan sola yahut soldan sağa olarak tersine değiştirir. Kura destesi de her an oynanabilecek yabani kartlar içermektedir. Oyunun rengini seçmek için sıradan bir "yabani" kart oynanır. Her bireyin istediği "yabani dört çek" kartını ise bu rengi değiştirmek ve bir sonraki oyuncuyu kura destesinden dört kart çekmek zorunda bırakmak için kullanmak mümkündür. 

Hareket kartları ve yabani kartlar kurallarına uyularak istenen zaman kullanılabilmektedir. Ama bu kartları oyunun akışını değiştirmek veyahut rakiplere karşı kullanmak için saklamakta yarar vardır. "İki çek", "ters" veyahut "pas" kartlarını renkleri kura kartına uyduğunda ya da kura kartı bir renkteki kartla benzer türde olduğunda kullanılabilmektedir.

UNO destesi, oyun kurallarını değiştiren veyahut oyuncuları ekstra kart almak zorunda bırakan özel kartlar içermektedir. Strateji hakkı kazanılırsa tam kaybetmek üzere olunan bir hal kazanca çevrilebilir. Benzer biçimde, diğer oyuncular bunu yaparsa, birincilikten sonunculuğa yuvarlanılabilir. 

 

UNO ve Kazanmanın Kuralları

Elinde yalnızca bir kartı kalan oyuncu "UNO" diye bağırmalıdır. Bağırmaz ve bunu diğer oyuncular da fark ederse, kura destesinden tekrar iki kart daha çekmelidir. Oyunun galibi elindeki kartları ilk önce bitiren oyuncudur. Eğer tek oyun yerine, tur oynanıyorsa, her turun sonuç kısmında elde kalan kartları puanlanır. Bu puanlar turu kazanan kişinin hanesine yazılır.

Sıradan kartlar üstündeki sayı değerinde, hareket kartları 20 ve yabani kartlar ise 50 puan değerindedir. Oyunu 500 puana ilk ulaşan oyuncu kazanır. Alternatif olarak, oyuncular her turun nihayetinde kendi puanlarını kendileri tutabilirler. Böylelikle bir oyuncu 500 puana ulaştığında minimum puan alan kişi oyunu kazanır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Enginarın kararması nasıl engellenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?