Ginkgo biloba çayının faydaları

Ginkgo biloba benzer zamanda da Alzheimer hastalığını tedavi amacıyla kullanılır....

 

Vücudumuza ve beyne çok faydalı olan ginkgo biloba yaprakları yaşayan en eski ağaç türlerinden biridir. Kısa ve uzun bir zaman hafıza gelişimine, zihin açıklığına yararı bulunur.

Ginkgo biloba benzer zamanda da Alzheimer hastalığını tedavi amacıyla kullanılır.

Günlük hayat içerisinde sıkça karşılaştığımız zihinsel yorgunluk ve enerji eksikliğine karşı bitkisel bir çözüm sunmaktadır.

Dolaşım sorunu sonucu meydana gelen vertigo, kulak çınlaması gibi sağlık sorunlarına karşı da ginkgo biloba çayının yararları bulunur.

Ginkgo bilobanın içerisinde yer alan flavonoidler ve terpenoid adlı birleşenleri tanıyalım!

Ginko Biloba çayının yan etkileri nelerdir?

Hamilelik dönemindeki annelerimizin kullanmaları tavsiye edilmemektedir.

Ginko biloba çayının kan sulandırıcı özelliği bulunduğundan, kan sulandırıcı ilaç alan kimselerin kullanmaları sakıncalı bulunur.

Ginkgo biloba çayının içinde ne vardır nasıl kullanılır?

Bir adet 30 gramlık poşet çayda; %3 ginkgo, nane, böğürtlen, limon, kuşburnu yaprakları ve limon kabuğu bulunur. Ginkgo bilobayı demleyerek tüketebilirsiniz. Gün içerisinde iki bardaktan fazla içilmesi tavsiye edilmemektedir.

Terpenoidler: Kanı sulandırma özelliği bulunur. Bu vesileyle kan akışını geliştirmede rol oynar.

Flavonoidler: Bitkisel bir antioksidandır. Yapılmış olan çalışmalarda kalp, damar ve kas yapılarını koruyucu özelliği olduğu görülmüştür. Ek olarak retinayı koruma özelliği de bulunur.

 

Stresli yaşam ve dengesiz beslenme ile artış gösteren trombosit seviyesini dengelemektedir.

Dokulara ve beyne fazlandan oksijen gitmesi; beyinin daha verimli çalışmasını ve kan akışının düşüklüğünden kaynaklanan bacak ağrılarının azalmasını sağlar.

Gingko bilobanın kan damarlarında genişlemeye neden olduğunu bilinmektedir. Kanın incelmesini sağlayarak dokuların kanlanmasını artırmaktadır. Bundan dolayı beyin ve diğer dokuların oksijen alımı artmaktadır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Diş apsesine ne iyi gelir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?