Eski kaşar nasıl saklanır?

Eski kaşar saklanırken asla buzluk veyahut derin dondurucuya konulmaması gerekir. Buzdolabının sebzelik veyahut daha az soğuk olan kı...

 

Evimizde eski kaşar peyniri saklanacak ortamlar hafif rutubetli, serin (5-10 derece), karanlık ama havadar mekanlar olmalıdır. Peynir böyle ortamlarda hem olgunlaşır aynı zamanda kolay bozulmaz. Çağımızda bu ortamları oluşturmak zor olduğundan ötürü peynirleri buzdolabı içerisinde saklarız.

Eski kaşar saklanırken asla buzluk veyahut derin dondurucuya konulmaması gerekir. Buzdolabının sebzelik veyahut daha az soğuk olan kısımlarında saklanması daha uygun olur. Diğer türlü endüstriyel tip peynirleri buzdolabının en soğuk bölgesinde, genel olarak üst raflarda saklamak daha münasip olur.

Eski kaşar peynirleri asla açıkta bırakılmamalıdır. Açıkta kalan eski kaşar peynirleri kurur ve çatlar. Bu biçimde çatlayan kaşar peynirleri hem lezzet aynı zamanda görsel açıdan güzelliğini kaybeder.

Fotoğraf: « R☼Wεnα »

Eski kaşarın korunması için ambalaj malzemesine sararak ve kapaklı kapta tutarak buzdolabı içerisinde saklayabiliriz. Kaşar gibi uzun ömürlü peynirleri sülfürlü kağıda sararak uzun zaman muhafaza edebiliriz.

Eski kaşarınızın kurumasını önlemek için havlu kağıt ile sardığınız peynirinizi buzdolabı poşetlerine koymanız yeterli olabilecektir. Kağıt havlu peynirin nemini alarak ve buzdolabı poşeti de hava ile temasını keserek kaşar peynirinin daha uzun zaman bozulmamasını sağlayacaktır.

Peynirin yapısının ve özelliğinin bozulmaması için tüketeceğimiz kadarı kesilerek ama dilimlemeden küçük kaba almak gerekmektedir. Kabuklu peynirler (eski kaşar gibi ) saklanırken kabuğu temizlemeden saklanmalı ve peyniri tüketeceğimiz zaman temizleme işlemi yapılmalıdır.

Kaşar peynirlerinin lezzet ve aromalarının bozulmaması için suyla temas edilmemesi gerekmektedir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Tavada kestane nasıl pişirilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?