Kalp yetmezliği belirtileri

Kalp yetmezliği olan insanların büyük bir bölümü belirtiler ciddileşene kadar hasta olduğunun farkında değildir. Hastalığın ilk aşama...

 

Vücudumuzun ihtiyacı olan besini ve oksijeni taşıyan kan, kalpten vücudumuza dağılarak dokulara ulaşır. Kalp yetmezliğinde, kalp çalışır. Ama dokulara yeterli oranda kan gönderemez. Kalbin, tıbbi destek almadan vücudumuzun ihtiyacı olan kanı pompalayamamasına kalp yetmezliği denilir. Kalp yetmezliği , kalp ve damar sistemini etkileyen bazı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkar. Bütün dünyada kalp yetmezliğinin en ehemmiyetli nedenleri içerisinde kalp krizi gelir. Kalp krizinden sonra tıkalı damar ile beslenen kalp kası dokusu ölerek sertleşir ve görevini yapamaz. Kalp kası problemleri, yüksek tansiyon, doğumsal kusurlar, kalp kapak problemleri gibi bir dizi faktör de kalp yetmezliğine neden olur.

Kalp Yetmezliği Belirtileri

Kalp yetmezliği olan insanların büyük bir bölümü belirtiler ciddileşene kadar hasta olduğunun farkında değildir. Hastalığın ilk aşamalarında hastalar merdiven yahut yokuş çıkmakta zorlanır. Sağlıklı görünümleri olsa da çokça dinlenme ihtiyacı duyarlar. Yoğun geçen bir gün ardından ayak bileklerinde şişkinlikler ortaya çıkar. Sabaha bu şişliğin büyük bir bölümü inmiş olur. Kalp yetmezliği ilerledikçe belirtilerin sıklığı ve şiddeti de artış göstermektedir. En basit fiziki aktivitelerde bile hastalarda nefes alma problemleri, el, ayak ve yüzde morarmalar oluşur. Görevini yeteri kadar gerçekleştiremeyen kalp, dokuların yeteri miktarda oksijen alamamasına ve beslenememesine neden olur. Dokulara kan akışı azaldıkça hastadaki morarmalar da artar. Oksijen miktarının azalmasına bağlı olarak nefes darlığı veyahut sırt üstü yatarken nefes alma güçlüğü meydana gelir. Kalp yetmezliği fakat hekim muayenesi ve yapılacak testlerden sonra anlaşılabilir. 

 

Azalan kan dolaşımına bağlı olarak, kalp yetmezliği vücutta kendini bazı belirtilerle göstermektedir. Kimseden kişiye belirtilerin şiddeti değişmekle beraber en bilinen görülebilen belirtiler şunlardır:

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Grip nasıl kolay geçer? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?