Fındık nasıl kırılır?

İki fındık, avuç içine, tercihen orta parmağın kökü ile birinci boğumu arasına dikey vaziyette yerleştirilir ve fındıklar yerinden oy...

 

Fındık, kışların ılık geçtiği nemli bölgeleri seven ve türkiyede bilhassa Karadeniz Kısmında (Giresun, Ordu, Trabzon) yetiştirilen ticari değeri yüksek kuruyemiştir.

Avuç içiyle kabuğu kırmak

İki fındık, avuç içine, tercihen orta parmağın kökü ile birinci boğumu arasına dikey vaziyette yerleştirilir ve fındıklar yerinden oynatılmadan el sıkılıp yarım yumruk yapılarak diğer elin ayasıyla, dışarıdan, parmakların birinci ve ikinci boğumları arasına, fındıkların birinden "çıtırt" veya "kıtırt" sesi gelene değin baskı uygulanarak kabuk kırılır.

Fındığın meyvesine ulaşabilmek için kabuğunun kırılması gerekmektedir. Bunu yapmak için değişik yollar izlenmektedir:

Fındığın asıl meyvesini koruyan kabuk, fındığın meyvesinin çevresini tümüyle kuşatan bir kadehcik şeklindedir. Ve bu kabuk fındığın çeşidi hakkında fikir sahibi olmamızı sağlar.(Yuvarlak fındıklar, sivri fındıklar, badem fındıklar vb.)

Çekiçle fındık kabuğu kırmak

Son yıllarda fındık kabuğu kırma makinesinin icat edilmesiyle beraber pek kullanılmayan bu yöntemde ise fındık taş vb. sert bir cisim üstüne konulur sonra çekiçle fındığın kabuğuna vurularak kabuğun kırılması sağlanmaktadır.

Dişle kabuğu kırmak

Bu yol dişleriniz için hayli zararlı olabilir. Çünkü fındık kabuğu serttir. Kabuğu dişlerinizle kırmaya çalışmak dişinizin kırılmasına, zedelenmesine ya da incinmesine neden olabilir.

 

Fındık kabuğu kırma makinesiyle kabuğu kırmak

Fındığı üstten atıyorsunuz kolu çeviriyorsunuz(ya da kolu sıkıştırmalısınız) size alttan kırılmış bir biçimde veriyor. Fındık kırma makinesinin ihtiyaca göre değişik boyutları bulunur. Olduça çeşitlilik göstermektedir. Eğer kırılacak miktar fazlaysa bu yöntem(fındık kırma makinesi) kullanılmalıdır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Fındık nasıl kavrulur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?