Babet nasıl genişler?

Babetlerin genişlemesinde diğer bir metod ise birkaç adet ılık suyla nemlendirilmiş bezi babet içine güzelce sıkıştırarak yerleştirme...

 

Babetler yazın en fazla tercih edilen ayakkabılardır. Gerek kullanım rahatlığı gerek şık ve spor görünümün birlikte sağlanması babetlerin kullanım sıklığını arttırmaktadır. Fakat doğru babet alımı hep sağlanamayabilir. Hele ki süet, nubuk gibi malzemeden yapılmış olan kalıbı sert olabilen ayakkabıları ayağı tam kavrayan biçimde bulabilmek nerdeyse imkânsızdır. Bundan dolayı babetlerde yaşanan en büyük sorun dar ve ayağı sıkabilme problemidir. Bunun yaşanmaması için ise yapılması gerekli olan babetleri genişletmek ve böylelikle kullanım rahatlığı sağlamak olabilecektir.

Babetlerin genişlemesinde diğer bir metod ise birkaç adet ılık suyla nemlendirilmiş bezi babet içine güzelce sıkıştırarak yerleştirmektir. Sonrasında bu biçimde naylon poşete koyulan ayakkabılar oda sıcaklığında takriben 1 gün kadar bekletilir. 1 günün nihayetinde ayakkabıdan nemli bezler çıkarılır ve yerine gazete kâğıtları tam olarak sıkıştırılarak doldurulur. Tekrar bir poşete konulup 1 gün kadar oda sıcaklığında bekletilir. En son çıkarır çıkarmaz babetler hemen giyilerek minimum 1-2 saat ayakta tutulur. Babetlerin genişlediği fark edilecektir.

Babetleri genişletmek için en sağlıklı ve doğal yöntemin sırrı ise su poşetlerinde saklıdır. Bunu yapmak için gerekli olan malzemeler ise iki poşet su torbası ve bir çift sıkan babet olabilecektir. Evde kolay bir biçimde yapılabilen bu metod babetlerin genişlemesini sağlayarak gayet kolay bir kullanım keyfi sunacaktır. Bu işlem için ilk başta su dolu poşetlerin babet içine konulması gerekecektir. Sonrasında su dolu poşetleri içerisinde barındıran babetler bu biçimde derin dondurucuya konulur ve orada donması sağlanmaktadır. Su molekülleri donarak buz durumunu alacak ve genişleyecektir. Ayakkabının içerisinde buzlaşan sular ayakkabının dışına doğru kuvvet oluşturacak ve genişlemesine olanak sağlayacaktır. Daha ardından oda sıcaklığına alınan ayakkabılardaki buzların erimesi beklenir ve poşetler alınır. Genişlemiş ve rahat bir babet kullanım keyfi sağlanmış olabilecektir.

 

Babetleri genişletmek için en klasik ve bilinen yöntem ayakkabıcının bir malzeme vasıtasıyla ayakkabının iç hacmini genişletmesidir. Kalıp açma veyahut genişletme olarak tabir edilen bu metod ayakkabının iç hacminin az daha genişlemesini sağlayacaktır. Ama bu yol tam olarak yeterli olamayacağı gibi ayakkabının iç dokusuna da zarar verebilecektir.

Eğer babetler yeni ve hiç kullanılmamışsa bu ayakkabıları genişletmek yerine değiştirmek iyi bir fikir olabilecektir. Çünkü bilhassa yeni ayakkabı genişlemez ve de ayak sıkıyorsa büyük ihtimal küçüktür. Değiştirmek daha olası bir durumdur.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Babet nasıl temizlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?