Evde çiğ köfte nasıl yapılır?

İnce doğranmış kuru soğanla beraber dövülmüş sarımsaklar ve büyükçe doğranmış limonlar yoğurma tepsisine alınır. İnce doğranmış maydo...

 

Çiğ köfte, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu yöresinde hassaten Şanlıurfa ili ile özdeşleşen önemli bulunan bir lezzettir. Ortaya çıkışı hakkında çok değişik rivayetin bulunmuş olduğu çiğ köftenin Nemrut'un zulmü sebebiyle ateşsiz bir yemek yapmak gerektiği için yapıldığı yöre halkı tarafından kabul edilir. Etli ve etsiz olmak üzere iki türü vardır 

Hazırlanışı

İnce doğranmış kuru soğanla beraber dövülmüş sarımsaklar ve büyükçe doğranmış limonlar yoğurma tepsisine alınır. İnce doğranmış maydonoz ve sivri biberler de kenara alınmak suretiyle bekletilir. Soğanlı karışımla beraber yağsız kıyma, salçalar ve baharatlar karıştırılır. Üstü örtülerek bu karışım dinlenmeye ve lezzetini almaya bırakılır. Daha sonrasında limon kabukları temizlenerek karışımdan çıkarılır. İnce bulgur bu karışıma eklenmek suretiyle avuç içerisinde ileri geri hareketler ile bastırılarak yoğurulmaya başlanır.

Yoğurma işlemi boyunca bulgur kurudukça domates rendesi ve buz eklenmek suretiyle yoğurulmaya devam edilir. Çiğ köfte yumuşayıp kıvam aldıktan sonra maydonoz, zeytinyağı ve oda sıcaklığında su eklenmek suretiyle güzelce yoğurulmaya devam edilir. Tüm malzemeler homojen hale gelince kopartılan parçalar avuç içerisinde sıkılarak yeşilliklerle hazırlanacak bir garnitür üstünde servis edilebilmektedir. İsteğe göre nar ekşisi ve limon da serviste kullanılabilmektedir.

 

Etli Çiğ Köfte Malzemeleri

Püf Noktası

Su azaltılıp bir buz kalıbı buz yavaşça karışıma eklenip yoğrularak kullanılabilmektedir. Bu metod köftenin ele yapışıp kalmasını da engelleyecektir. Çiğ köfte yapımı için özellikle hazırlanan tabanı tırtıklı yoğurma tepsisi kullanılması da işlemi kolaylaştıracaktır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kakaolu ıslak kurabiye nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?