Dambıl hareketleri nasıl yapılır?

Daha sonrasında 1. egzersize benzer biçimde hareket tek kolu yukarıya kaldırarak uygulanmaktadır. Önce sağ kol kaldırılır, sağ kol in...

 

İnsanlar daha sağlıklı vücudumuza sahip olmak ve daha fit görünmek için spor salonlarına gidip türlü egzersizleri uygulamaya çalışıyor. Salona gitmeye vakti olmayanlar ya da evden vücüt çalışmak isteyenler de dambıl ile hareketler yapabilirler. Dambıl kullanarak göğüs kaslarını, ön ve arka kolu, omuz ve sırt kaslarını geliştirmek mümkündür.

Dambıl İle Omuz Kasları Nasıl Gelişir?

1. Egzersiz

Ayakta 2 elde dambıl dik bir biçimde dururken, elleri sırası ile ileriye öne doğru kaldırmak ile uygulanmaktadır. Çok fazla kasmadan ve vücudumuzu zorlamadan yapılmalıdır. Çünkü omuz hasar görmesi kolay bir bölgedir.

2. Egzersiz

Oturmak suretiyle benzer kartalların kanat açması gibi iki el açılır ve daha sonrasında kapatılır. Yine bu harekette de vücudumuzu zorlamadan yapmak önemlidir.

3. Egzersiz

Daha sonrasında ellere alınan 2 dambıl eğik yerde yatar bir biçimde ileri doğru itilir. 10 tekrardan 3 set yeterli olabilecektir.

Hepsinden önce yere sırt geri yaslanabilecek biçimde oturulur.

Dambıl İle Sırt kasları Nasıl Gelişir?

Önce bir yere oturulur ve ayaklar birbirinie yakın olabilecek biçimde kapatalır. Daha sonrasında iki eldeki dambıllarla ayakların alt bölümünde eller iki taraftan birleştirilmeye çalışılır. Sırt kaslarının gelişmesine büyük yarar sağlar. 10 tekrardan 3 set yapmak yeterli olabilecektir.

Dambıl İle Göğüs Kasları Nasıl Gelişir?

 

1. Egzersiz

Daha sonrasında dambıllar omuz genişliğinde yukarıya kaldırılır, aşağı indirirken omuz hizasına kadar indirilir ve tekrar yukarı kaldırılır. Bu hareketi 10 tekrardan 3 set yapmak yeterli olabilecektir 

Ek olarak bu hareketi bir yere oturmak suretiyle da yapmak mümkündür. 

Hepsinden önce ayakta dik bir biçimde durulur. İki ele alınan dambıllarla avuç içleri biri birine bakacak halde, elleri omuz hizasında açarak pozsiyon alınır.

Oturmak suretiyle veyahut ayakta yapılırken ağırlıklara dikkati açmak gerekmektedir. Yapanlar kendilerini çok zorlamamalıdır.

2. Egzersiz

Daha sonrasında 1. egzersize benzer biçimde hareket tek kolu yukarıya kaldırarak uygulanmaktadır. Önce sağ kol kaldırılır, sağ kol indirilirken sol kol kaldırılır. Böyle takriben 20 tekrar olarak devam ettirlir. 3 set yapmak yeterli olabilecektir.

2. Egzersiz

Bir sehpaya sol kol dayanır, ve sol diz sehapanın üzerine konur. Daha sonrasında sağ kol arkaya doğru itilir. Sonra da sol ile ters işlem uygulanmaktadır. Arka kolların gelişmesine yarar sağlar. 10 tekrardan 3 sey yapılmaktadır.

Dambıl İle Kol Kasları Nasıl Gelişir?

1. Egzersiz

Daha dambıllar benzer dirsekten kırılacak halde göğüs hizasına kadar kaldırılmaya çalışılır. Bu hareket ön kolların gelişmesine büyük yarar sağlar. 10 tekrardan 3 set yeterli olabilecektir.

Ayakta dik bir biçimde dururken 2 ele dambıl alınır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Kızamık belirtileri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?