Çamaşır kurutma makinesi nasıl kullanılır?

Kurutma makineleri özel olarak çamaşırların geç kuruduğu soğuk havalarda ve yıkanan kıyafetlerin acil kurutulması gerektiği hallerde ...

 

Ev işlerini kolaylaştırarak hassaten kadınların kendilerine daha çok vakit ayırmalarına olanak sağlayan eşyalardan birisi de çamaşır kurutma makineleridir. Kullananları çamaşırları asıp tekrar toplama zahmetinden kurtaran kurutma makineleri, sağladıkları kolaylığın yanında çamaşırları kısa bir zaman içerisinde kurutmaları ile de hayli kullanışlıdırlar.

Çamaşır Kurutma Makinesi Nasıl Kullanılır?

Çamaşır kurutma makinesi kapasitesinden fazla doldurulmamalıdır. Tersi durumunda yeterli hava sirkülasyonu oluşamaz ve çamaşırların kurutulması engellenmiş olur. Bu da kurutma süresini uzatır ve bu hal hem çok çok fazla enerji harcanmasına aynı zamanda uzun zaman kurutma makinesinde kalan kıyafetlerin yıpranmasına neden olabilecektir.

Çamaşır kurutma makinesine makinenin kazanına zarar verebilecekleri için üstünde metal parçalar bulunduran kıyafetlerin koyulmaması gerekmektedir. Bu tarz kıyafetlerin yanında fermuarlı kıyafetlerin de kazana zarar vermemesi için ters çevrilerek koyulması ise bu riski azaltır.

Çamaşır kurutma makinesi kullanımı ile ilgili dikkatin açılması gereken diğer bir nokta da çamaşırların kurutma oranıdır. Çoğu zaman “dolap kuruluğu” ve “ütü kuruluğu” olarak seçilebilen seçeneklerden imkan varsa ütü kuruluğu tercih edilmelidir. Bu biçimde çamaşırlar çok hafif nemli biçimde ütülenmeye hazır olarak makineden çıkarlar. Dolap kuruluğu seçeneği ise azıcık daha fazla enerji harcayarak kıyafetlerin tam anlamıyla kurutulmasını sağlamaktadır.

 

Çamaşır kurutma makinesi kullanılmadan önce kurutulacak olan çamaşırların etiketleri kontrol edilmelidir. Etiketlerinde “çamaşır kurutma makinesinde kurutulması münasip değildir” ifadesi olan kıyafetler muhakkak kurutma makinesi ile kurutulmamalıdır. Aksi durumda kıyafetlerde deformasyonların meydana gelmesi kaçınılmaz olabilecektir.

Her yeni kurutma işleminden önce de kurutma makinesinin filtresinin içerisindeki havlar temizlenmelidir.

Eğer kurutulacak çamaşır miktarı fazla ise çamaşırların gruplandırılarak kurutulması gerekmektedir. Bu biçimde gömlekler, kotlar, narin çamaşırlar, sentetik çamaşırlar ve pamuklular kendilerine özel programlar kullanılarak daha etkili halde ve yıpranmadan kurutulabilirler. Eğer kurutulacak çamaşır sayısı az ise karma program kullanılmalıdır.

Çamaşır kurutma makinesi kullanımında dikkatli olunacak diğer nokta da çamaşır makinesinden çıkartılan yıkanmış çamaşırların sularının güzelce süzülmüş olması gerektiğidir. Bunu yapmak için çamaşır cinsine göre çamaşır makinesindeki münasip sıkma programından faydalanılmalıdır. Çamaşırların suları ne kadar iyi süzülmüşse kurutma makinesi çamaşırları o kadar hızlı biçimde kurutacaktır. Bu da kıyafetlerin yıpranmasını ve enerji tüketimini azaltacaktır.

 

Kurutma makineleri özel olarak çamaşırların geç kuruduğu soğuk havalarda ve yıkanan kıyafetlerin acil kurutulması gerektiği hallerde tam bir kurtarıcı olurlar. Kurutulmuş olan kıyafetlerin hijyenik bir ortamda kurutulmuş olması ve kurutma esnasında kıyafetlerin üstlerinde hav ve toz birikmemesi de bu makinelerin diğer avantajları olarak sayılabilir. Şimdi, ev işlerinde önemli görülen bir kolaylık sağlayan çamaşır kurutma makinelerinin nasıl kullanılması gerektiğine bir göz atalım.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Mor salon dekorasyonu nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?