Tansiyon nasıl yükseltilir?

Kimselerde kan basıncının normal düzeylerde olmaması nihayetinde bazı kimselerde düşük tansiyon sorunu gözlenebilmektedir. Bazı birey...

 

Kimselerde kan basıncının normal düzeylerde olmaması nihayetinde bazı kimselerde düşük tansiyon sorunu gözlenebilmektedir. Bazı bireyler için düşük tansiyon ciddi bir problem oluşturmaz iken bazıları için ise yorgun, halsizlik veya baş dönmesi gibi sıkıntıların meydana gelmesine neden olur. Böyle sıkıntılar yaşayan kimselerin vücut dengelerini tekrardan sağlamak amaçlı tansiyonlarını yükseltip normal düzeye çıkarmaları gerekir. Bunu yapmak için de yapmaları gerekli olan türlü yollar bulunur.

Tansiyonun yükselmesi için neler yapılmalıdır?

Bol bol su içilmesi de tansiyonun yükselmesine yardım eden faktörler arasında yer alır. Vücut içindeki sıvı azlığı kan basıncının azalmasına yol açar. Bu nedenle bol sıvı tüketerek tekrardan kan basıncını normal değerlere çıkarmak mümkündür. Özellike spor yapan kimselerin bu hale daha çok dikkat etmeleri gerekir.

Günlük tüketilen tuz miktarındaki artışlar da kan basıncının yükselmesine neden olur. Çünkü vücut içindeki tuz miktarını dengelemek için daha çok su tutulacaktır. Bu da kan hacminin artmasına doğal olarak da kan basıncını yükseltecektir. Lakin fazla ölçüde tuz benzer zamanda tehlikeli bir şey olduğundan doktor gözetimi altında tuz tüketiminin yapılmış olması önemlidir. Ani bir biçimde tansiyonu yükseltmek gerekiyorsa tuzlu bir ayran içilmesi yararlı olacaktır.

Ek olarak düzenli egzersizlerin yapılmış olması da kan basıncının yukarı seviyelere çıkmasına yol açar. Böylece de tansiyon yülseltilmniş olunur.

 

E, B ve B12 vitaminin kan basıncını arttırıcı etkilerinden ötürü vücut içine alınması tansiyonun yükselmesine neden olan haller arasında yer alır.

Ani tansiyon düşmelerinde tansiyonu tekrardan yülsetmek için yapılması gerekli olan şeylerin başında uzanmak gelir. Uzanırken dikkatli olunması gerekli olan ayakların pozisyonun baş bölümünden daha yukarıda olmasıdır. Böylece ayaklardan kalp bölümüne doğru kan akışı artar ve kalp bölümünde kan basıncı yükselir. Bunu sağlamak için uzanırken ayakların altına yastık koyulması veya ayakları duvara dayayarak uzanmak yeterli olabilecektir.

Bazı doğal bitkiler vücudumuzun kan pompalama gücünü arttırıp kan basıncı doğal olarak tansiyonu yükseltmektedir. Bu bitkileri başında yüksük otu gelir. Ama yüksük otu yahut benzeri bitkiler tüketilmeden önce dozajları ve yan etkileri hakkında bilgi edinmek sağlıklı olabilecektir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Diş ağrısı neden gece başlar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?