Deniz tarağı nasıl temizlenir?

Deniz tarakları doğru temizlenmediği halde pişirme esnasında istenen görüntüyü ve lezzeti elde edemeyebilirsiniz. Ayrıca yanlış ayıkl...

 

Deniz ürünlerinin en lezzetlileri arasında yer bulan deniz taraklarının pişirilmeden önce temizlenmesine özen gösterilmelidir. Çünkü deniz tarakları çoğunlukla çiğ veya az pişirilerek yenmektedir.

Deniz Tarakları Temizlenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Noktalar Nelerdir?

Deniz taraklarını ayıklamadan önce kullanabileceğiniz araç gereçlerin temizliğinden emin olmanız gerekmektedir.

Bu işlem sonrası deniz tarağınız pişirilmeye ve servis edilmeye kullanıma hazır duruma gelecektir. Servis yaparken temizlemiş olduğunuz kabukları kullanmayı unutmayınız.

Deniz taraklarının kabuğunu istiridye bacağı kullanılarak açınız. Eğer evinizde istiridye bıçağı yoksa bu işlemi yapmak için ağzı keskin olan bir bıçak da işinizi görecektir.

Deniz taraklarını ayıklama işlemini yapmadan önce tarakları bolca su ile güzelce yıkmanız gerekir. Daha sonrasında deniz taraklarının kabuklarında üstünde bulunan küçük parazit yosun veyahut kumları sert bir fırça yardımıyla güzelce temizlemeniz gerekir.

Keskin bıçak ile deniz tarağının kaslı beyaz kısmını ayırınız. Bu işlemi yaparken deniz tarağının yenen mercanını parçalamamaya özen göstermeniz gerekir. Zarını temizleyince kumunu ve pisliğini ayıklamak için bolca su ile yıkayınız.

Deniz tarakları çoğunlukla natürel olarak pişirilir ve servis edilirken de genelde kabuklarının içinde servis edilmektedir. O nedenden dolayı temizleme işlemine servis esnasında kullanılacak kabukların temizliğinden başlanılır.

Deniz tarakları doğru temizlenmediği halde pişirme esnasında istenen görüntüyü ve lezzeti elde edemeyebilirsiniz. Ayrıca yanlış ayıklama sonucu deniz taraklarının zayi olması bile mümkündür.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Sütlü kahve nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?