Dövme silme işleminden sonra iz kalır mı?

Türkiyede kullanılan Q anahtarlı lazerler dövme işleminde son teknolojilerden biridir. Türkiyede görülebilen koyuya yakın ten rengi v...

 

Dövme yüksek devir yapan bir iğnenin derimizi dış etkenlerin ulaşabileceği katman olan epidermisi delerek bunun altında bulunan dermis tabakasına resim yapma sanatıdır. Bu iğne içerisindeki boyayı deri altına enjekte eder. Dövme yapmanın kökü eski Amerika ve Afrika kabilelerine dayanmaktadır. Onlarınki günümüz teknolojisinden değişik olarak doğadan elde edilen iğne benzeri yapılara renkli kumaş takarak bunu vücüt içine geçiriyorlardı. Kumaş orda boyayı bırakıyor ve dövme bu biçimde oluşuyordu.

Türkiyede kullanılan Q anahtarlı lazerler dövme işleminde son teknolojilerden biridir. Türkiyede görülebilen koyuya yakın ten rengi ve yoğun güneş maruziyeti dövmenin silinmesini zorlaştıran unsurlardandır. Silinme işlemi iyi bir klinik ve profosyonel eller tarafından yapılırsa iz kalma riski %5 civarıdır. Bu da ten renginden bir kaç ton daha koyu yahut açık halde oluyor. İz kalma durumunun daha fazla görüldüğü yerler omuzlar bilekler ve göğüstür. Dövme genel olarak 5-6 seans lazer tedavisi sonrası silinebilir. Eğer dövme silinirken iz bırakmasını istemiyorsanız yapmanız gerekenler gideceğiniz kliniği iyi araştırmak, olabildiği miktardai olabildiği ölçüde en iyi teknlojiyi almaya çalışmak, seanslar arasında aşırı güneşe maruz kalmamak ve doktorunuzla iletişiminizi sağlam tutarak  seans tarihlerini iyi belirlemeniz gerekmektedir. Bu şartları sağladığınız durumda büyük olasılıkla vücudunuzda dövmeye dair bir iz kalmayacaktır.

 

Çağımızda dövme gittikçe popüliratesini arttırmakta. Bunda tanınmış sporcuların ve sanatçıların dövme yaptrımasının büyük etken olduğunu söylemek yanlış olmaz. Buna karşın dövmeyi yaptırdıktan sonra bundan pişman olup sildirmek isteyen pek çok insan oluyor. Sildirme işlemi eskiden yapılamıyordu lakin gelişen teknolojiyle beraber geliştirilen yeni lazerler bunu mümkün kıldı. Bunu lazerin dalga boyunu arttırıp azaltarak boya hücresini parçalayarak yapıyor. Parçalandıktan sonra vücut savunma hücreleri tarafından normal zamanda çok büyük olduğundan dolayı yenilemeyen boya hücreleri küçüldüğü için yok edilebiliyor. Bunun sayesinde dövme vücüttan bir zaman sonra silinmiş oluyor. Silinme işleminde renkli parlak dövmeler yerine siyah ve mat renkler daha kolay bir biçimde siliniyor.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Yüzden nasıl kilo alınır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?