Ev temizliği araç ve gereçleri

5) Halı ve koltuk temizliğimiz için marketlerde satılan güzel kokulu deterjanları tercih edebileceğimiz gibi kalıp sabun ve biraz su ...

 

Evin dekorasyonu, aldığınız eşyalar ve tüm bunların içerisinde hepsinden daha önemli olanı evimizin temizliğidir. Ayrıca hanımlar için temizlik yapmakta kullandıkları araç-gereçlerin temizliği de önemlidir. Şüphesiz ki, temizlik araçları bizim işimizi kolaylaştıran ve evimizin güzel görünmesini sağlayan maddelerdir.

Ev temizliğinde kullanılan araç ve gereçler

5) Halı ve koltuk temizliğimiz için marketlerde satılan güzel kokulu deterjanları tercih edebileceğimiz gibi kalıp sabun ve biraz su kullanılarak da bu temizliği sağlayabilirsiniz.

1) Ev temizliğinde en fazla kullandığımız ve temizlikteki çok önemli araç süpürgedir. Süpürge tercihinde sağlığınız için ot olan süpürgeleri seçmemelisiniz. Ot süpürgeler yerine elektrikli ve mümkün ise havayı temizleyen süpürgeler kullanmalısınız. Süpürgenizin toz haznesini çokça temizlemeyi de yine sağlığınız için ihmal etmeyin. Eğer alerjik bir yapınız var ise sulu süpürgeleri tercih etmelisiniz. Evinizi süpürmeniz bitmişse çok şanslısınız işinizin yarısı bitmiş demektir.

3) Temizlikteki diğer bir araç ise banyo ve mutfağın hijyeni için kullandığımız dezenfektanlardır. Türlü markaların mikropları yok etmek için ürettiği dezenfektanları kullanabiliriz. Bu dezenfektanları kullanırken fazla yaklaşmamaya ve çok sıkmamaya dikkat etmeliyiz yoksa mikroplardan kurtulmak için uğraşırken solunum yolumuzu kötü etkileyebiliriz.

 

2) Temizlikte kullandığımız en ehemmiyetli araçlardan biri de temizlik bezleridir. Temizlik bezleriyle banyomuzu, mutfağımızı, camlarımızı siler; tozlarımızı alabiliriz. Fiber özellikli temizlik bezleri, alışveriş marketlerinde türlü renklerde paket durumunda satılmaktadır. Yapacağınız her iş için bir renk belirlemeniz sizin için kolaylık sağlayabilir. Örneklendirirsek, evinizin tozlarını almak için mavi renkli toz bezini; mutfak dolaplarını silmek içinse pembe renkli toz bezini kullanabilirsiniz. Temizlik bezlerini bu biçimde ayırmanızla evinizde bir düzen de oluşturmuş olursunuz. Bu hal çalışan bayanlara kolaylık sağlayabilir.

4) Genel bir temizliğin olmazsa olmaz araçlarında birisi de yer temizliğinde kullandığımız paspas ve güzel kokulu deterjanlardır. Yerlerimizde bulunan tozları daha iyi temizleyebilmek için bir kovaya kokusu hoşumuza giden deterjanı döker ve paspasımızla sileriz. Eğer yerleriniz ahşapsa ahşap parlatıcıyı da kullanabilirsiniz.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Fayans temizliği için öneriler adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?