Beyaz çanta temizliği nasıl yapılır?

Deri bilhassa çanta üretiminde çok tercih edilen bir malzemedir. Yapısı gereği nefes alan bir malzemedir ve temizliği bir nebze daha ...

 

Kadınların özel olarak yaz gibi aylarda vazgeçilmezi olan beyaz renk, giysilerde olduğu kadar aksesuarlarda da sıkça kullanılmaktadır. Beyaz, çantalarda da sık tercih edilen bir renktir. Lakin beyaz renkli çantalar çabuk kirlendiğinden ve lekeleri kolay gösterdiğinden düzenli temizlenmesi gerekmektedir. Çantanın üretildiği malzemeye göre temizleme yöntemi de değişir.

Deri Çantaların Temizliği

Deri bilhassa çanta üretiminde çok tercih edilen bir malzemedir. Yapısı gereği nefes alan bir malzemedir ve temizliği bir nebze daha kolaydır. Beyaz deri üstünde zaman geçtikçe oluşan kararmalar ve lekeler temizlendiği sırada çamaşır suyu veyahut ağır kimyevi içeren maddeler kullanılmamalıdır. Bunun yerine deri çanta nemli bezle silinmeli ve sonrasında bir havlu kullanılarak kurulanmalıdır.

Deri çantanın yumuşaklığını ve parlaklığını koruması için süte batırılmış süngerle silinebilir. Süt, beyaz renkli derinin doğal rengini koruyarak temizlenmesini sağlamaktadır. Kullanılmayan deri çantalara vazelin sürmek, derinin yumuşaklığını korumasına yardımcı olmaktadır. Deri çantalar nefes almayan naylon gibi malzemelerin içine konmamalıdır. Nefes alamayan deri çatlar, parlaklığını kaybeder.

Süet Çantaların Temizliği

Bir tür deri olan süet daha yumuşak ve lekeye duyarlı yapısıyla dikkatli temizlik gerektirir. Süetten yapılmış beyaz çanta, süet fırçası kullanılarak temizlenebilir. Bu işlem çanta üstünde biriken tozların giderilmesine yardım eden olur. Çanta üstünde oluşan lekenin tümüyle çıkarılabilmesi lekeye anında müdahale ile mümkündür. Tersi durumunda leke süet üstünde kurur ve derinlere işler. Bu gibi hallerde kuru temizleme işlemine başvurulması önerilmektedir. Süetten yapılmış beyaz çantalar çamaşır makinesinde yıkamaya münasip değildir. Bu çantaların temizliği nemli ve tüy bırakmayan bir bezle silinerek yapılmalıdır. 

 

Kumaş (Bez) Çantaların Temizliği

Kumaş çantalar özel olarak yaz gibi aylarda tercih edilir. Çoğu zaman ham keten veya pamuktan üretilen beyaz bez çantalar kolay kirlenir ve kiri belli eder. Bu neden ile çokça temizlenmesi gerekmektedir. Bu çantaları ıslak bir bezle silmek ve sonrasında havadar bir yerde kurutmak en iyi temizleme yöntemidir. Bez çanta yapıldığı malzemeye göre çamaşır makinesinde de yıkanabilir. Ama yıkama işlemi boyunca beyazlatıcı deterjan veya çamaşır suyu kullanmaktan kaçınılmalıdır. Bu tarz deterjanlar sanıldığının tersine çantanın rengini açmaz, mavi yahut mor renge dönmesine ve deforme olmasına neden olur.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Mangal yakmanın püf noktaları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?