Koltuk kılıfı nasıl temizlenir?

Yıkama işleminden önce fermuar ve çıtçıtlarıda kapatmayı unutmayın. Elde yıkama yapacaksanız, ılık suyla bu uygulamayı yapabilirsiniz...

 

Koltuk kılıfı temizlerken bir çoğumuz belki de Kuru olarak fırçalayıp, sonra koltuğumuzu silmeyi deneyebiliriz, fakat kuru olarak fırçalamak tozu daha çok yayabilir. İlk başta temizlemek istediğiniz koltuğun üstünü elektrik süpürgesiyle süpürüp tozları emdirmeniz gerekir. Bunu yapmak için süpürgenin münasip başlıklarını takarak, koltuğunuzun tozlarını emdirmek konusunda daha iyi sonuç alabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra, su ve ağırtıcı içermeyen deterjan karışımını bir beze ya da silmeyi münasip gördüğünüz kağıt havluya emdirin ve kumaşı silin, silme işlemi boyunca suyu çok az kullanmaya dikkatinizi açık tutun bunun sayesinde koltuk kılıfınız nemli kalmayacak ve suyun kılıfın içine yayılmasını önleyerek lekenin dağılmasını engelleyeceksiniz. Kurumanın hızlandırılması içerisinde elektrik süpürgenizle koltuğu vakumlayarak daha çabuk sonuca varabilirsiniz.

Yıkama işleminden önce fermuar ve çıtçıtlarıda kapatmayı unutmayın. Elde yıkama yapacaksanız, ılık suyla bu uygulamayı yapabilirsiniz. Ilık su bu gibi hallerde daha fazla tavsiye edilmekte ve lekenin daha çabuk çıkmasını sağlayabiliyor. Çoğu kez sıcak su, lekelerin olduğu yerde sabitlenmesine yahut çıkan lekenin yerini sarımsı bir lekenin almasına neden olabiliyor. Bu sebeple ılık su, bu gibi hallerde herzaman daha çok işe yarayabiliyor. Koltuk kılıfını suya sokmadan önce deterjanın suda toptan çözünmüş olmasına dikkat gösterin, koltuk kılıfınızı deterjanlı suyun içerisinde fazla çitilemeden, kılıfın kumaşını incitmeden ve bu işlemi yaparken de belli aralıklarda kılıfı bu suyun içerisinde bir kaç dakika bekletip sonra tekrar nazik bir şekilde çitileyerek bu biçimde bir iki kez uygulama yapmanız, lekenin çıkmasında daha etkili olabiliyor. Fazla çitilemeden, kılıfı incitmeden yıkamaya özenli olun ve çokça su ile durulayın ki leke akıp gitsin bu biçimde işlemi tamamlayarak, koltuk kılıfı temizliğinde istediğiniz sonuca ulaşmanız daha mümkün olabilir.

 

Silme işleminde koltuğun solmasını yahut başka bir zarar gelmesini engellemek için hepsinden önce koltuğun küçük kenarına işlemi uygulayarak test etmeniz yararlı olabilir.

Koltuk kılıflarında, kumaş talimatında yıkanabilir biçiminde tarif edilen bir tavsiye var ise bu halde koltuk kılıflarınızı, tavsiye edilen biçimde yıkayarak temizleyebilirsiniz.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Ev temizliği araç ve gereçleri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?