Elektrikli süpürge torbası nasıl takılır?

Elektrik süpürgelerinin toz torbaları elektrik süpürgeleri kadar çeşitlidir. Dolaylı olarak süpürgenizin yedek toz torbasını satın al...

 

Elektrikli süpürgeniz tozu iyi çekmiyorsa performansındaki azalma süpürgenizin torbasının dolu olmasından kaynaklanıyor olabilir. Dolaylı olarak süpürgenizin torbasının değişme zamanı gelmiş demektir. Öyleyse süpürgenin torbasını değiştirmek için neler yapmalıyız bir göz atalım.

Elektrik süpürgelerinin toz torbaları elektrik süpürgeleri kadar çeşitlidir. Dolaylı olarak süpürgenizin yedek toz torbasını satın alır iken hepsinden önce süpürgenizin marka ve modelini bilmeniz torbanızı bu modele göre almanız gerekir. Yedek toz torbanız var ise değiştirmek için ilk dikkatli olmanız gerekli olan açık bir alanda bu işlemi gerçekleştirmek. Tersi halinde eviniz toz altında kalabilir. Süpürgenizin torbasını değiştirirken başta dikkatli olmanız gerekli olan bir başka nokta ise fişten çekilmiş olmasıdır. Böylelikle torba değiştirme sırasında süpürgenin yanlışlıkla çalışmasının önüne geçmiş olursunuz.

Torba haznesini açtığınızda torbayı yerinden çıkarmadan önce nasıl takılmış olduğuna bir göz gezdirin. Eğer nasıl takıldığını anlarsanız torbayı çıkardıktan sonra takmanız daha kolay olabilecektir. Torba değiştirmede yardım eden olacak bir başka etmen de yeni takacağınız torbanın üstündeki işaretlerdir. Bu işaretleri de önceleri analiz etmenizde yarar var. Bütün bunları özümsedikten sonra torbayı yerinden çıkartabilirsiniz. Ama çıkartmadan önce süpürgeniz dik duran bir süpürgeyse dik pozisyonda yatay duran bir süpürgeyse de yatay pozisyonda durduğundan emin olunuz. Böylelikle torbayı çıkarırken tozların etrafa dağılmasının önüne geçersiniz. Ek olarak torbanız çok doluysa çıkarırken dikkatli çıkarmaya özen gösteriniz. Dikkatli davranmanız da torbanın yırtılmasının önüne geçecektir. Bu işlemi yaparken beraberinizde bir çöp poşeti de bulundurursanız torbayı en direkt çöpe atabilirsiniz. Torbanın ağız bölümündeki kenarlıkları sıkıca tutarak torbayı kaydırıp çıkartınız ve çıkarır çıkarmaz torbayı çöpe atınız. Yeni torbayı ise diğer torbayı çıkardığınızın tersi yönünde ve torbadaki uyarıları da dikkate alarak takınız. Taktıktan sonra torbanın hazne içinde sıkışık durup durmadığını kontrol ediniz. Takarken torbanızın alt kısmı kapalı ise kenarlarından hafifçe çekiştirerek küp hali elde edince yani torbanız açılınca bırakınız. Torbayı doğru taktığınızdan emin olunca makinenin kapağını kapatabilirsiniz. Torba eğer doğru takıldıysa makineniz çalıştığında hem kolayca süpürecek aynı zamanda emiş gücü tekrar artacaktır.

 
 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Duşakabin nasıl temizlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?