Pastel boya nasıl kullanılır?

Daha kontrollü olmak için karıştırma çubuğu ile resim çizin. Pastel boyalar çoğu zaman geniştir ve bu keskin çizgiler oluşturmayı zor...

 

Kağıdın üzerine pastel boya katmanları sürerek zengin ve kalın bir renk elde edin. Koyu renkli pastel boyayı ince bir katman durumunda sürerek başlayın. Bu koyu renk çok az görünmeli ama biçimi koyacağınız alanı bütünüyle kaplamalı. Az az değişik renkler eklemeye devam edin. Katmanlar oluştukça renginiz daha zengin olmaya başlayacak ve renkleri daha da fazla karıştırabileceksiniz.

Daha kontrollü olmak için karıştırma çubuğu ile resim çizin. Pastel boyalar çoğu zaman geniştir ve bu keskin çizgiler oluşturmayı zorlaştırır. Eğer küçük detaylar çizmek istiyor iseniz, karıştırma çubuğu ile pastel boyadan biraz renk alın ve çubuk vasıtasıyla istediğiniz yere sürün.

Renkleri katıştırın. Pastel boya katmanları oluşturmanın dışında renkleri değişik metodlarla karıştırabilirsiniz. Pastel boyayı parmağınızla kağıdın üstüne bastırabilirsiniz. Karıştırma çubuğu kullanarak pastel boyaları karıştırabilirsiniz. Benzer zamanda terebentin ile beraber bir boya fırçası kullanabilirsiniz. Terebentin renkleri çözer ve boya gibi karıştırmanızı sağlamaktadır.

Ekstra renkleri kazıyın. Kağıtta yeteri miktarda pastel boya katmanı oluştuktan sonra bir kazıma aletiyle bu renklerden üsttekilerini kazıyabilirsiniz. Bu istemediğiniz renklerden kurtulmanıza ve daha aşağılardaki katmanları açığa çıkarmanıza yardım etmektedir. Bundan dolayı benzer zamanda bir doku oluşturabilirsiniz.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Mıknatıslı pano nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?