Duşakabin nasıl temizlenir?

Duşakabinlerin doğal malzemelerle temizlenmesinde ise "sirke" en iyi temizleyici malzemedir. Evin bir çok bölümünde pratik olarak tem...

 

Hanımlar bilindiği üzere titiz insanlardır. Evlerinin heryerlerini çok temiz yapmak isterler fakat bu temizliği yaparken neyi nasıl temizlemeleri gerektiğini güzelce bilmek isterler. Temizlenecek bu ev eşyasından biri de duşakabinler. Duşakabinler devamlı kullanılan alanlardır. Nemden ve ıslaklıktan ötürü da bağlantı noktalarında azami küflenen ve sararan alanlardır. Ek olarak duşakabin camlarında da su su ve kireç kötü görüntüler yaratır. Duşakabinlerin bu nedenle devamlı temizlenmesi ve doğru temizlenmesi gerekmektedir.

Duşakabinlerin doğal malzemelerle temizlenmesinde ise "sirke" en iyi temizleyici malzemedir. Evin bir çok bölümünde pratik olarak temizlik için kullanılabileceği gibi duşakabinlerinizde de rahat bir şekilde kullanabileceğiniz bir malzemedir. Saf sirke ile karbonat da işe yarayan bir formüldür. Bu malzeme de yukarıda anlattığımız gibi duşakabinlerin kireç ve sabun artıklarının yoğun olduğu bölümlere sürülür ve yumuşak bulaşık teli ile kazınır ve durulanır. Daha sonrasında armatürlere de benzer işlem uygulanmaktadır tam olarak ovulur ve güzelce durulanır. 

 Duşakabinleri kimyasallarla temizlerken çok dikkati açık olun. Duşakabinler küçük mekanlar oldukları için ağır kimyasallar kullanılmamalıdır.

Duşakabinler kimyasallar yahut doğal malzemelerle temizlenebilir. Kimyasallarla temizlemede birçok temizlik ürünü vardır. Banyo yüzeyleri için özel kremler ve sıvılar ile kireç sökücülerle duşakabinleri temizleyebilirsiniz. Duşakabin temizliğinde ilk önce kireç ve sabun artıklarının yoğun olduğu bölümlere kireç çözücü püskürtelim ve bir zaman bekleyelim. Bu uygulama işimizi kolaylaştıracaktır. Biraz bekleyince bu bölümlere yumuşak bulaşık teli ile kazıma işlemine başlanır. Bu aparatların kalitesi ve kullananın tecrübesine göre duşakabine zarar vermeyecektir. Daha sonrasında bu bölgeler su ile durulanmalıdır. Duşakabinlerin içerisinde ki armatürleri temizlemek için de armatür temizleyiciler vardır. Bu temizleyicileri armatürlere püskürtüp yine bir zaman beklemeliyiz. Daha sonrasında sünger yardımıyla ovalamalıyız ve çokça su ile durulamalıyız. En son olarak da duşakabinin içini ve armatürleri kuru bez ile kurulamalıyız.

 

Duşakabin temizliğinde bu uygulamaları on beş gün içinde yahut ayda bir tekrarlamanız gerekmektedir. Ek olarak her duş alınınca da duşakabininizi bolca su ile durulayın ve kurulayın. Bu işlemler on beş yahut ayda bir yaptığınız temizliğinizi kolaylaştıracak işlemlerdir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Aspiratör nasıl temizlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?