Geleneksel türk el sanatları nelerdir?

Şimdilerde daha fazla dantel adıyla bilinen oyaların tarihi hayli eskiye dayanır. Eskiden Türkler iğne oyası diye adlandırılan zarif ...

 

Köklü bir geçmişi olan Türkler tarih boyunca çok el sanatı ortaya koymuştur. Daha önceki dönemlerde göçebe olarak yaşayan Türkler gittikleri yerlerde kendi değerleriyle etkileşimde bulundukları milletlerin değerlerini harmanlayarak her geçen gün el sanatlarını çeşitlendirmiştir. Dokumacılıktan çiniciliğe, çorap örücülüğünden ebru sanatına kadar çokca geleneksek el sanatı vardır. Bunlardan bazıları bugünümüze kadar önemini yitirmemişken kimileri de unutulmuştur.

Türk Oyaları

Şimdilerde daha fazla dantel adıyla bilinen oyaların tarihi hayli eskiye dayanır. Eskiden Türkler iğne oyası diye adlandırılan zarif oyaları özenle yapardı. İnce bir işçilik gerektiren oyalar bu günlerde yavaşça yerini hazır örtülere bırakmıştır.

Çorap Örücülüğü

Geçmişte daha fazla Sivas'ın Gürün ilçesinde yaygın olan çorap örücülüğü teknolojinin gelişmesiyle yavaşçacık önemini kaybetmiş bir sanattır. Bu çorapların çok önemli özelliği tiftikten yapılmasıdır.

Geleneksel Türk el sanatları nelerdir?

Dokumacılık

Geleneksel Türk el sanatları denince akla ilk gelenlerden birisi dokumacılıktır. Selçuklu zamanına dayanan dokumacılık gelişerek bugünümüze kadar gelmiştir. Özel olarak Sivas ve etrafındaki halılar sık dokunduğundan çok kıymetlidir. Bu bölümde dokunan halılarda asgari 12 renk görülmektedir fakat renklerin tamamı birbiriyle uyumludur.

 

Ebru Sanatı

Geleneksel Türk el sanatları denince akla gelen sanatlardan birisi de ebru sanatıdır. Yoğun kıvamlı suyun içine suda bozulmayan boyaların dökülüp şekil verme, daha sonrasında bu şekillerin kağıda geçirilmesi olan ebru sanatı zamanımızda hala popülerliğini korur.

Çinicilik

Geçmişi Selçuklulara dayanan çinicilik özel olarak Türklerde mimarinin gelişmesiyle ortaya çıkmış bir sanattır. Çokca hayvan figürünü sanata döken çini sanatı eski dönemlerde sürekli kullanılırdı.

Yazma

Diğer geleneksel Türk el sanatı da yazmadır. Kumaş üstüne kalıplarla süsleme yapılmış olması olan yazma sanatı milattan öncelere kadar dayanır.

Bakırcılık

Bu günlerde bakırcılık eski önemini yitirse de eskiden Türkler arasında hayli kullanılan sanattır. Şimdilerde önemini yitiren bu sanat geçmişte çokca mekan ve eşyanın süslenmesinde kullanılırdı.

Keçecilik

Türklerde bilhassa Isparta’da yapılmış olan keçecilik sanatının ustaları yakın zamanımızda bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdır. Yolluktan yeleğe çok eşyanın yaparken kullanılan keçelerin yapılmasında çok fazla emek vardır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Toprak saksı nasıl boyanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?