Hangi kumaşlar elde yıkanır?

Pamuklu kumaşlar tabii ki ki pamuk bitkisinden elde edilir. Hayli sağlam kumaşlardır. Bakımı da bir o kadar kolaydır. Makine de yıkan...

 

Bazı kumaşlar sırf elde yıkanmayıp makinede yıkandıkları için çok kolay eskimeye maruz kalırlar. Bilhassa dikkat edilmeksizin böylelikle yıkanan bazı kumaşların rengi daha çabuk solar, yırtılma yahut sökülmeye karşı daha hassaslardır ya da pamukçuk oluşumlarına neden olabilirler. Bu sebeple bazı kumaşlara karşı daha özen göstermek ve yıkamalarda duyarlı davranmak gerekir. Bilhassa çamaşır makinasında yıkama önerilmiyorsa bu tutumdan muhakkak kaçınılmalı ve elde yıkama tercih edilmelidir. Peki, hangi kumaşlar elde yıkanmalıdır?

Pamuklu kumaşlar

Pamuklu kumaşlar tabii ki ki pamuk bitkisinden elde edilir. Hayli sağlam kumaşlardır. Bakımı da bir o kadar kolaydır. Makine de yıkanabileceği gibi elde de kolayca yıkanabilir.

Polyester

Buruşmaz yapıda oldukları için ütü gerektirmez ve anında eski hallerine dönebilirler. Solmaz ve sağlam olmasından dolayı makine de pratik olarak yıkanabilen bu kumaş çeşidi dilenirse elde dahi rahatlıkla yıkanabilir.

Keten kumaşlar

Keten kumaşlar öncelikle su sıcaklığı konusunda hassastırlar. Ne çok soğuk ne de aşırı sıcak suya temas etmemeleri gerekir. Yıkama sonrası santrifüjlü makinada dahi kurutulma yapılmaması önerilmektedir. Kırışma eğiliminin çok yüksek olması bile bu kumaşların makinada yıkanmaması için bir gerekçedir. Keten kumaşlar mutlaka elde ve soğutulmuş su ile yıkanmalıdır.

 

Naylon kumaşlar

Esasen ılık suda makinede de kolayca yıkanabilen bu kumaşların elde yıkanması daha doğru olabilecektir. Her koşulda kolay yıkanır ve çabuk kurur. Şurada dikkatli olunması gerekilen nokta beyaz veya açık tonlu pastel renkli naylon kumaşlar koyu renkli çamaşırlar ile temas edilmeden yıkanması gerektiğidir.

İpek kumaşlar

En duyarlı kumaş türlerinden biridir. Hayli değerli bir kumaş çeşidi de olması bu kumaşların yıkamaya karşı daha narin bir yapıda olmalarına neden olur. Bu sebeple ipek kumaşların elde çitileme yapmaksızın yavaş ve yumuşak hareketler ile yıkanması önerilmektedir. Renk dayanıklılığı yüksek olduğundan ötürü kolay bir yıkama keyfi verecektir. Asla yüksek ısıya maruz kalmamalıdır. Düşük sıcaklıkta suda yıkanması gerektiği gibi düşük ısıda ütüyle ütülenmelidir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Düdüklü tencere nasıl parlatılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?