Dikiş nasıl dikilir?

Küçük kıyafet tamirleriniz ve sökükler için elinizde dikişi kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için ilk başta yine kumaşımıza göre seçtiğ...

 

Eğer kendi kıyafetlerine farklı detaylar eklemeyi ayrıca kendi kıyafetinizi kendiniz yapmayı istiyor iseniz dikiş dikmeyi bilmek sizin için hayati önem taşıyor demektir. Bu makalemizde dikiş makinesini nasıl kullanacağınızı ve elde kıyafetlerinizi nasıl tamir edeceğinizi anlatacağız.

Elde dikiş

Küçük kıyafet tamirleriniz ve sökükler için elinizde dikişi kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için ilk başta yine kumaşımıza göre seçtiğimiz ipliğimizi kumaşa göre seçilen iğneye geçiriyoruz. Elde kumaş dikme işlemi hakkında her kişinin az çok bilgisi olduğundan dolayı şurada verebileceğimiz çok önemli ipucu ilk iğneyi sürekli kumaşınızın arkada tarafından geçirmeniz olabilecektir. Eğer ön taraftan geçirerek başlarsanız ipliğin sonuna attığınız düğüm kumaşınızın önünde kalacağı için pek de istenen bir sonuç doğurmayacaktır.

Dikiş makinesi yardımıyla dikiş

Neredeyse her kişinin evinde bir dikiş makinesi mevcuttur. Teknolojinin ilerlemesiyle beraber her alanda olduğu gibi bu alanda da karşımıza çıkan aletler kullanması hayli basit halde tasarlanmıştır.

Makinemizin gerginlik ayarını da seçtikten sonra dikişe başlayabiliriz. Dikişe başlarken kumaşımızı kenarı sağ tarafa denk gelecek halde yerleştiriyoruz. Kumaşı yerleştirdikten sonra ayağı yavaşça kumaşın üstüne indiriyoruz. Bu noktada elinizi iğneye sıkıştırmamak için özen gösteriniz. Bir anlık dikkatsizliğiniz parmağınızı makineye sıkıştırmanıza neden olabilir. Sonrasında iğneyi kumaşımıza bir kere batırmak suretiyle kumaşımızı sabitleyebiliriz. Bu işlem sonrası makineniz dikişe hazır olmuş oluyor. Pedala basarak dikmeye başlayabilirsiniz.

 

Dikiş makinesi ile dikiş kumaşa göre belirlenen dikiş uzunluğu ve iğne türü ile yapılmaktadır. İğne çeşidini kumaşınızın cinsine göre belirlemeniz önemlidir. Örnek verilecek olursa ince kumaşlarınız için kalın ve uzun iğne seçmeniz kumaşınızı bozabilir.

Bu dikiş sürecinde kumaşı bir elinizle geriden çekmek suretiyle gergin tutmanız daha iyi bir sonuç almanıza yardım eden olabilecektir. Kumaşınız ne kadar gerginse dikiş o kadar hızlı ve problemsiz gerçekleşir. Dikiş bittiği zaman kumaşı çıkarmak için yapacağınız ilk işlem iğneyi kaldırmak olmalıdır. Sonrasında ipi kesmek suretiyle kumaşınızı alabilirsiniz.

Dikiş uzunluğunu ve iğneyi seçtikten sonra makinenizin ayarını yapmanız gerekmektedir. Tamir işleri ve çok işte düz ayarda kullanabilirsiniz. Makineyi düz dikiş ayarına getirdikten sonra yine benzer biçimde makinemizin gerginlik ayarını da kumaşımıza göre seçiyoruz.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Kahve öğütücü nasıl kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?