Nasır nasıl yumuşatılır?

Eğer şeker hastalığınız var ise bu uygulamaları yapmak sakıncalı olabilir. Doktorunuzla görüşüp bu konuda tıbbi yardım alın....

 

Sürtünme ve basınç sebebiyle çoğunlukla ayaklarda oluşan nasır esasen vücudumuzun kendini koruma mekanizmasından kaynaklanır. Cilt belli bir bölümde tahriş ve bozulma hissettiği zaman orayı kalınlaştırarak koruma oluşturmaktadır. Bu sürtünme ve baskıya bilhassa münasip olmayan dar ve sıkı ayakkabılar neden olur. Bu ağrılı ve sıkıntı veren problemi tedavi etmek için türlü ilaçlar veyahut evde hazırlanabilecek reçeteler vardır. Bunların neler olduğuna gelecek olursak aşağıda yer alır.

Uyarılar!

Eğer şeker hastalığınız var ise bu uygulamaları yapmak sakıncalı olabilir. Doktorunuzla görüşüp bu konuda tıbbi yardım alın.

Nasır Nasıl Yumuşatılır?

Nasır oluşmasında ayakkabı kullanımı çok önemlidir. Ayağınızı sıkan, çok yüksek topuklu, kalitesiz malzeme ile yapılmış ayakkabıları giymeyin. Çorapsız kapalı ayakkabıyı bilhassa böyle bir sorun var ise kullanmayın. Ayakkabının yumuşak ve ayağın içinde rahat edebileceği malzemelerden üretilmiş olması gerekmektedir.

Nasırı tedavi etmek için işe cildi yumuşatmakla başlayın. On dakika süreyle sıcak suda ayaklarınızı bekletin. İster iseniz deniz tuzu, banyo yağları ayrıca çay da ekleyebilirsiniz. Çok sertleşmiş bir nasırınız var ise suya 1 bardak da elma sirkesi ekleyin. Ayaklarınızı çıkartıp bir ponza taşı kullanarak nasırı fırçalayın. Ponza taşı kurudukça ıslatıp birkaç kez tekrar edin. Bu işlem ölü derinin soyulmasını sağlayacaktır. Ardından çokça su ile ayaklarınızı durulayıp havlu ile tam olarak kurulayın. Bu işlemleri sürekli olarak 3 gün içerisinde bir yapın. Gece yatmadan önce yapmak daha yararlı olabilecektir. Yatarken de bir vazelin veya ayak bakım losyonu sürüp, pamuklu bir kısa çorap giyerek yatın. Gece boyunca nasır yumuşayacak ve iyileşme sürecine girecektir.

 

4-5 aspirini ezin. 1 kaşık limonun suyu ve 1 kaşık suyla karıştırıp nasır olan kısma sürün. Sıcak bir havlu ile kapatın.10 dakika bekleyince ponza taşı ile ovarak temizleyin. Devamında yıkayıp kurulayın

Her akşam sürekli biçimde dayanabildiğiniz kadar sıcak su ve sabun ile ayaklarınızı yıkayın. Ardından kurulayıp, kremlemeyi unutmayın.

Bir başka yöntemde ise 3 diş sarımsağı dövüp, 2 kaşık sirke ile katıştırın. Sonra bu karışımı nasırlı kısma sürün. Üstünü yara bandıyla kapatın. Gece boyunca bekletin. Sabah temizleyin. Bu işlemi sorun çözülene kadar her gün yapabilirsiniz.

Eczanelerde satılan nasır için solüsyon ve bant halinde satılan ürünleri de üstünde yazan talimatlara münasip olarak kullanabilirsiniz.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Göz kapağı neden şişer? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?