Termosifon neden ses yapar?

Benzer halde su şebekesindeki basıncın düzensiz olması da termosifonların sesli çalışmasına neden olur. Bu halin önüne geçilmesi için...

 

Elektrikli su ısıtma araçları olan termosifonlar, bilhassa doğalgaz altyapısı bulunmayan kısımlarda çok sık kullanılan stabil araçlardır. Belli hacimdeki kazanlarında sıcak su depolayan bu araçlar günün her saati kolay bir şekilde sıcak kullanım suyu temininde kullanılabilirler. Ayrıca kazan içindeki su 24 saate kadar sıcaklığını koruduğundan, elektrik kesintisi olduğu hallerde bile termosifondan sıcak su temin edilebilmektedir. Fakat bütün eşyalarda olduğu gibi temosifonların da sağlıklı biçimde çalışmaya devam edebilmeleri için düzenli bakımları yapılmalıdır. Tersi halinde bu aletlerin çalışmalarında bazı aksaklıkların yaşanması ilgili olabilir. Bu biçimde termosifonlarla ilgili yaşanan şikayetlerden birisi de termosifonların sesli çalışmasıdır. Şimdi, termosifonlarda yaşanan bu sorunun neden kaynaklandığına bir göz atalım.

Termosifon Neden Ses Yapar?

Benzer halde su şebekesindeki basıncın düzensiz olması da termosifonların sesli çalışmasına neden olur. Bu halin önüne geçilmesi için de termosifon girişinde su basıncını düzenleyen basınç regülatörleri kullanılmalıdır. Basınç regülatörleri termosifonların sesli çalışmasını engelleyeceği gibi, yüksek basınçtan kaynaklanan termosifon arızalarının da önüne geçilmesini sağlamaktadır.

Termosifonların sesli çalışmasının nedenlerinden bir diğeri de termosifonun emniyet ventili içinde yabancı madde bulunmasıdır. Bu parçanın içinde kireç, tortu yahut kum bulunması ventil içinden su akışını bir nebze engeller. Bu halde suyun ventilden geçerken basıncının değişmesinden ötürü ses açığa çıkar. Termosifonda emniyet ventilinden kaynaklanan sesin giderilmesi içinse ventilin sökülüp temizlenmesi gerekir.

 

Temosifonların sesli çalışmasının nedenlerinden birisi kazan içerisinde yer bulan ısıtıcı rezistansın kireçlenmiş olmasıdır. Suyu kireçli olan bölümlerde kazan içindeki sudaki kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller, sıcaklığın etkisi ile rezistans diye adlandırılan ısıtıcı metal parçanın üstüne yapışırlar. Bu hal zaman geçtikçe rezistans üstünde kireç tabakası oluşmasına yol açar. Rezistans üstünü kaplayan kireç tabakası da ısı yalıtımı sağlayarak rezistansın kazandaki suya ısı aktarımını engeller. Bu halde rezistans daha uzun zaman çalışmak zorunda kalır. Zorlanan rezistans genel olarak bu çalışma esnasında dışarıdan duyulabilen bir ses çıkartır. Bu sorunun önlenmesi için rezistanstaki kirecin temizlenmesi veya temizlenemeyecek halde olan rezistansın yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Ses yalıtımı neden gereklidir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?