Çam terebentinin saça faydaları

Yağ çam ağacından elde edildiği için keskin bir kokuya sahiptir, bu sebep ile birey çam ağacı gibi kokmak istemiyorsa şampuanın içine...

 

Buhar distilasyonu ile çam ağacının gövdesinden çıkan baldan elde edilen ve doğal yağlardan biri olan çam terebentin yağı; badem yağı, jojoba vb. yağlar gibi saç bakımında kullanılmaktadır. Tüm aktarlardan elde edebileceğiniz bu yağın kendisi kadar kullanımı da önemlidir. Küçük kutu içerisinde satılan bu yağ diğer yağlarla karıştırılmadan kullanılmamalıdır. Bu hal tavsiye edilmez. Kullanımının devamlı olması için büyük boy bir şampuanın (200ml) içine susam, fındık, ceviz ve badem yağı ile beraber karıştırılarak 10-15 damla damlatılmalıdır. Bu vesileyle saç her yıkanışında bu yağın etkisinden faydalanabilmektedir. Lakin direkt saç diplerine masaj yaparak da bu yağ kullanılabilmektedir. Bu yağın yararları şöyledir;

Yağ çam ağacından elde edildiği için keskin bir kokuya sahiptir, bu sebep ile birey çam ağacı gibi kokmak istemiyorsa şampuanın içine katılan miktara dikkat edilmesi gerekir.

Çam terebentin yağı, saçları ve saç köklerini ayrıntılı olarak besler ve korur.

Düzenli kullanımla, saçlar daha sağlıklı hale geldiği için, önceki şekline göre daha parlak görünüme kavuşurlar.

Saçları besleyen bu yağ saçları daha kuvvetlendirdiği için saçların daha hızlı uzamasını sağlamaktadır.

Saç diplerini ve benzer zamanda da saç derisini beslediği için kepek oluşumunu önlemektedir.

Saç köklerini beslediğinden ötürü bu yağ saç dökülmesini de büyük oranda azaltır.

 

Benzer zamanda çam terbentin yağı şampuanın içerisinde kullanılmış olduğu için şampuanın içerisinde yer alan zararlı kimyasalların da zararını azaltır.

Çam terebetin yağı diğer yağlarla (defne yağı, ceviz yağı, fındık yağı gibi...) karıştırılarak da kullanılılabilir. Şampuanın içine damlatılan çam terebetin yağının kullanımı esnasında bu karışımın göze kaçmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir çünkü bu yağın göze temas ettirilmesi önerilmez. Saçlara bu kadar faydası bulunan çam terebentinin hemoroid, egzama, sinüzit gibi çokca sağlık problemine de etkisi vardır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Elma sirkesiyle saç bakımı nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?