Alçıpan nasıl kesilir?

Alçıpan kesilmesi son derece kolay olan bir malzemedir. Alçıpanların kesilmesi için değişik hallerde değişik yöntemler kullanılabilme...

 

Zamanımızda inşaat ve dekorasyon uygulamalarında önemli yeri olan malzemelerden birisi de alçıpandır. Duvar giydirme, asma tavan, alçıpan duvar, ışık bandı ve niş gibi bir çok uygulamada kullanılan alçıpanların suya sağlam modelleri de mevcuttur. Uygulama ve montaj kolaylığı, maliyetinin düşük olması, kolay şekil verilebilirliği ve yalıtım sağlaması gibi bir çok özelliği alçıpanın yoğun olarak kullanılmasına neden olur. Her iki tarafı da kartonla kaplı alçı levha olan alçıpanlar standart olarak 1,20 m x 2,50 m ebatlarında oldukları için bu levhaların montaj öncesinde uygulama alanlarına münasip olarak kesilmeleri gerekmektedir.

Alçıpan kesilmesi son derece kolay olan bir malzemedir. Alçıpanların kesilmesi için değişik hallerde değişik yöntemler kullanılabilmektedir. Şimdi, alçıpanların nasıl kesildiğine bir göz atalım.

Alçıpan Nasıl Kesilir?

Alçıpan kesmek için devamlı kullanılan araç maket bıçağıdır. Bu yol alçı levhaların monte edilmeden önce, yerine uygun biçimde boyutlandırılması için kullanılmaktadır. Maket bıçağı kesme yöntemi, alçıpanın düz çizgi biçiminde kesileceği zaman kullanılmaktadır. Bu yöntemde önce kesilecek yer alçıpan üstünde kalem ile çizilerek işaretlenir ve daha sonrasında alçıpan bu çizgi üstünden dikkatli kesilir. Kesilen alçıpan kesildiği taraftan kırılır ve daha sonrasında alçıpanın kesilmeyen bölgesindeki karton da kesilerek işlem tamamlanır. Bu yöntemde alçıpan üstüne çizgi çizerek kesmek yerine metrenin ucu bir elle alçıpanın kenarına dayanıp, diğer elle de metre üstündeki münasip noktadan maket bıçağıyla beraber tutulup, çelik metre alçıpan üstünde kaydırılarak da düzgün kesim yapılabilmektedir.

 

Alçıpan levhalar ek olarak dekupaj testereler ile de kesilebilir. Eğer kesim levhanın ortasından başlayacaksa ilk başta kesilecek kısmın bir kenarı matkap ile delinmeli, sonrasında dekupaj testeresinin ucu matkap deliğinden sokularak kesme işlemi yapılmalıdır.

Özel olarak alçıpan duvarlarda priz ve anahtar deliği açmak için kullanılacak diğer bir yöntem de daire testerelerin kullanılmasıdır. Bu yöntemle matkaba ya da akülü vidalamaya sabitlenen daire testere ile alçıpan duvar üstünde istenen ebatta delikler pratik olarak açılabilir.

Alçıpan kesmek için kullanılan diğer bir araç da alçıpan testereleridir. Sivri uçlu bu testereler daha fazla dekoratif uygulamalarda, alçıpan üstüne çizilen ve kavisli hatların olduğu desenlerin kesilmesi için kullanılmaktadır. Alçıpan testeresi kullanılırken kesime alçıpan kenarından başlanabileceği gibi, kenardan başlamayan kısımlarda testerenin sivri ucuyla alçıpanın ortasından da kesime başlanabilir. Alçıpan testereleri bir çok amaçla alçıpan kesimi için kullanılabilirken, alçı duvarlarda priz ve anahtar deliği açmak için de kullanılabilmektedir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Yapay elmas nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?