Fındık likörü nasıl yapılır?

Tencere içine 350 mililitre içme suyu eklenir. Tenceredeki suya 200 gram toz şeker eklenmektedir. Tencere ısıtılırken suyla şeker kar...

 

Evde en kolay halde hazırlanabilen likör çeşitlerinden birisi de fındık likörüdür. Bilhassa fındık likörünün bekleme süresinin diğer likörlerde olduğu gibi haftalar değil de bir gün olması, evde likör yapmayı isteyenler için fındık likörünü cazip kılar.

Malzemeler

Yapılışı

Tencere içine 350 mililitre içme suyu eklenir. Tenceredeki suya 200 gram toz şeker eklenmektedir. Tencere ısıtılırken suyla şeker karıştırılır. Şeker güzelce eritilerek şerbet elde edilir. Elde edilen şerbete 300 mililitre fındık şurubu ve 700 mililitre votka eklenir ve karıştırılır. Karışım soğumaya bırakılır. Karışım tam olarak soğuyunca önceleri hijyenize edilmiş cam kavanoza veyahut cam şişeye alınır. Son olarak kavanoza doldurulan karışıma kavrulmuş fındıklar da eklenir. Karışımın kapağı sıkıca kapatılır. Hazırlanan karışım buzdolabı içinde bir gün süre ile bekletilir. Bu sürenin sonuç kısmında fındık likörü açılarak servis edilebilmektedir.

Fındık Likörü ile Fındık Shot Tarifi

Fındık shot evde rahatça yapılmış olan fındık likörü ile hazırlanabilecek tariflerden birisidir. Bu tarifin hazırlanması için ev yapımı fındık liköründen büyük bir bardağa 30 mililitre alınmak suretiyle üstüne 15 mililitre de votka eklenir. Shot bardaklarının ağızları limon ile ıslatıldıktan sonra şekere batırılır. Büyük bardakta hazırlanmış olan karışım, shot bardaklarına aktarılır. Hazırlanan shotlar limon dilimleri ile servis edilir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Şeftalili kek nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?