Tüy sarartıcı krem nasıl kullanılır?

İstenmeyen tüylerin sarartılıp görünürlüğünü en aza indirmeye yarayan kremlere tüy sarartıcı krem denir. Bileşiğindeki boya maddesi i...

 

Bir çok insan, genellikle de kadınlar istenmeyen tüylerden şikayetçidir. Ağda ve jilet uygulamaları, epilasyon merkezleri tüy sorunlarına çözüm olarak kullanılacak alternatiflerdendir. Tüylerini aldırmayıp tüylerin görünürlüğünü en aza indirgemek isteyenler içinse tüy sarartıcı krem kullanılabilmektedir.

Tüy Sarartıcı Krem Nedir?

İstenmeyen tüylerin sarartılıp görünürlüğünü en aza indirmeye yarayan kremlere tüy sarartıcı krem denir. Bileşiğindeki boya maddesi ile koyu renkli tüylerin renklerinin açılmasını ve sararmasını sağlamaktadır. Daha fazla kol ve karındaki kılların sarartılmasında kullanılmaktadır.

Tüy Sarartıcı Kremin Zararları

Kullanımı kolay ve etkili olsa da bu kremler toptan kimyevi olduğundan ötürü ve içerisinde 'amonyak' gibi cildi tahriş edebilecek maddeler bulunmuş olduğu için ürünü kullanırken dikkatli olmak gerekmektedir. Cildimizde yanmalar ve kızarıklıklar oluşabilir, bazen bu kızarıklıklar yaralara dönüşebilir. Bilhassa cildi çabuk tahriş olan bireyler ürünü kullanmaktan uzak durmalıdır. Eczanelerden kaliteli markalar tercih edilmeli, cilt sağlığı risk altına sokulmamalıdır.

Tüy Sarartıcı Krem Nasıl Kullanılır?

Kullanımı hayli basit bir ürün olan bu kremler, marketlerde, eczanelerde ve kozmetik mağazalarında münasip fiyatlara pratik bir şekilde alınır. Kutu içerisinde satılan ürünün içeriği küçük ölçek, aktivatör krem, renk açıcı krem ve spatula olmak üzere 4 parçadan oluşur. 10 ml aktivatör kreme 30 ml renk açıcı krem karıştırılarak krem kıvamında bir karışım elde edilir. Parmaklar veyahut spatula kullanılarak sararması istenen tüylerin olduğu bölüme ince bir tabaka durumunda karışım sürülür. Karışımın, tüylerin çıktığı yere kadar sürülmesi gerekmektedir ve tüyün her yerine ulaştığından emin olunmalıdır. Aksi durumunda kremli bölgeyi yıkadıktan sonra tüylerin bir kısmı sarı ve bir kısmı koyu kalabilir. İnce bir tabaka durumunda sürülen karışım 5-10 dakika arasında bekletilir. Bekleme esnasında hafif yanma hissedilmesi normaldir lakin bu yanma rahatsız edici boyuttaysa bölüm hemen çokça su ile yıkanmalı ve ürün kullanılmamalıdır. Bekleme işleminin ardından uygulanan bölüm güzelce yıkanır ve tüylerinizin rengi açılmış olur.

 

Tüy sarartıcı kremlerin kullanım süresi kimseden kişiye göre değişse de, tüylerin sarılığı genelde 3-6 hafta arasında kendini korur. Tüyler koyulaştıkça tekrar kullanılabilmektedir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Bacağa ağda nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?