Japon yapıştırıcı masadan nasıl çıkar?

Aseton, selulozik tiner ve sıcak su masadan Japon yapıştırıcısını çıkarmanın yöntemleridir. Tahta masaya yapışmış ise aseton, plastik...

 

Ofis ortamlarında ya da çalışma alanlarında hızlı etkisi ile en iyi sonuca erişme imkanı sunan Japon yapıştırıcısı; kullanıcılar tarafından çok sık tercih edilen etkili yapıştırıcı çeşididir. Her ürün ve ortamda kullanılması gayet kolaydır.

Aseton, selulozik tiner ve sıcak su masadan Japon yapıştırıcısını çıkarmanın yöntemleridir. Tahta masaya yapışmış ise aseton, plastik veyahut demir masaya yapışmış ise tiner etkili çözüm yöntemidir.

Japon yapıştırıcısını kullanırken, değişik sebeblerden ötürü masaya dökülen yapıştırıcıyı temizlemek zor olsa da türlü metotlarla çıkartılabilir.

Masaya dökülen yapıştırıcıya uzun süre müdahale edilmediyse, dökülen alan kurumuştur. Kuruyan yapıştırıcıyı makas, tornavida gibi sert bir cisim ile yüzeye zarar gelmeyecek halde temizlenmeye başlanmalıdır. Bir beze aseton dökülerek, yapıştırıcı dökülen alanın silinmesi gerekir.

Proje çalışmaları, maket yapımı vb alanlarda sıklıkla tercih edilen Japon yapıştırıcısı stresin etkisi ile hata yapmanıza neden olabilmekte ve ara sıra etrafa bulaşabilmektedir.

Aseton ile yapılmış olan çıkartma işlemi etkili olmadıysa, selulozik tiner kullanarak daha yoğun bir biçimde silinmelidir. Silme işlemi bitince yapıştırıcı bulaşan alana, sıcak su dökülmedir. Sıcak suyla yumuşayan alan pamuk üstüne dökülen aseton yardımıyla tümüyle temizlenebilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Sprey boya nasıl çıkartılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?