Beyaz biberin faydaları nelerdir?

 Son derece lezzetli baharat olan beyaz biberin yararları:...

 

Beyaz biber, üretilmesi zahmetli ve sağlık dolu bir bitki olması hasebiyle çok kıymetlidir. Türkiyede pek bilinmeyen beyaz biberin vatanı Meksika, Orta Amerika, Hindistan, Malezya, Endonezya gibi bölümlerdir.

 Son derece lezzetli baharat olan beyaz biberin yararları:

Beyaz biber ve karabiber benzer ağacın meyveleridir. Beyaz biber, ağacın tam olarak olgunlaşmış meyveleridir. Bu bitkiler toplanarak deniz suyunda yahut kireçli suda bekletilir. Kabukları soyulup içinin kurutulmasıyla beyaz biber elde edilir. Karabiber ise, bu tırmanıcı bitkinin ham meyvelerdir. Bu bitkilerin güneşte yahut hafif ateşte kurutulmasıyla karabiber elde edilir. Karabibere göre daha keskin bir kokuya ve daha hafif tada sahiptir. Şu nedenle günlük yemeklerinizde tıpkı karabiber gibi pratik bir şekilde kullanabileceğiniz yararlı baharattır. Sarımsı, grimsi bir beyaz olan beyaz biber, kullanılmış olduğu sosların rengini değiştirmediğinden hassaten renk kaygısı olan yemeklerde tercih edilir 

Alternatif tıpta mide ve bağırsak hastalıklarında ilaç olarak kullanılır. Ihlamur, çay, çorbayla beraber tedavi amacıyla kullanılabilmektedir.

Fenolik maddeler içermektedir. Anti-oksidan ve anti-bakteriyel özelliğe sahiptir.

Terlemeyi arttırmaktadır ve gaz oluşumunu azaltır. Bu vesileyle üre atımına yardımcı olmaktadır.

Dalak ve pankreas sağlığına pozitif etkileri bulunmakla beraber damar sertliğine de gelir.

 

Et, balık ve özel olarak tavuk yemeklerinde beyaz biberle marina edilerek etin hızlı bir şekilde yumuşaması sağlanabilir. Ek olarak yumuşayan bu etlerin ızgarada kurumadan pişmesini sağlar.

İçindeki 'piperin' adlı keskin ve yakıcı etkiye sahip madde sebebi ile uyarıcı ve kan dolaşımını hızlandırıcı etkilemektedir göstermektedir. Bu özelliği nedeniyle zayıflamaya yardım eden olabileceği düşünülmektedir.

Enerjisi çok yüksek olması nedeni ile günlük tüketildiğinde afrodizyak etkisindedir.

Türlü baharatlar ile karıştırarak damak zevkinize münasip çeşni ve soslar yapabilirsiniz. Hazırlaması gayet basit olan puding, kek, bisküvi ve kurabiyelerinizin lezzetini hafifletmek için 4 adet muskat, 4 adet adet beyaz biber, 4 adet çubuk tarçın ve zevkinize göre adet karanfili değirmende çekerek kullanabilirsiniz.

Başta Manganez, Demir ve K vitamini olmak üzere mineral ve vitamin bakımından gayet zengin bir bitki olarak bilinir.

Gıda tüketimi öncesi hidrolik asit salgılayarak sindirimi kolaylaştırmaktadır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Adaçayı ne işe yarar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?