Uhu nasıl kullanılır?

Uhu genel olarak 20ml'lik tüp içinde bulunmaktadır. Kullanmadan önce kapağı açtığınızda, tüpün ağız bölümünün ince metal bir tabaka i...

 

Uhu bir tür sıvı yapıştırıcı markasıdır. Özel olarak ilkokul zamanlarında kağıt- karton- plastik etkinliklerinde kullandığımız bu sıvı yapıştırıcı, çok tercih edilmesinden ötürü UHU adıyla anılmaktadır. Peki uhu nasıl kullanılmalıdır?

Uhu genel olarak 20ml'lik tüp içinde bulunmaktadır. Kullanmadan önce kapağı açtığınızda, tüpün ağız bölümünün ince metal bir tabaka ile kapalı olduğunu göreceksiniz. Kapağın üst tarafında sivri bir uç vardır. Bu ucu metal tabakaya bastırarak delmelisiniz. Dikkat göstermeniz gerekli olan uhuyu dik bir biçimde tutmanız gerektiğidir. Tersi durumunda deldiğiniz ağızdan uhu dökülebilir.

Kağıt malzemeleri yapıştırmada kullanacaksanız uhuyu yapıştırmak istediğiniz alana minik damlalar bırakarak sürmeli ve yapıştırmalısınız. Çok fazla damlatmamaya özen göstermelisiniz, aksi halde ıslak bir leke görüntüsü kalacaktır. Uhuyu süreceğiniz alanının kenar sınırlarından birkaç santim içeride sürmelisiniz. Aksi durumda yapıştırmak için bastırdığınızda uhu kenarlardan taşabilir ve çirkin bir görüntü olabilir. Yapıştırdığınız malzemeleri bir zaman bastırarak tutun. Birkaç dakika kuruması için bekleyin.

Bir karton üstüne plastik boncuk gibi malzemeler yapıştıracaksanız her şeyden önce karton üstünde yapıştırmak istediğiniz bölgeleri kalemle işaretleyin. Sonrasında uhuyu damlatın ve malzemeyi bastırarak yapıştırın. Uhuyu damlattıktan sonra beklemeden malzemeyi yapıştırmalısınız. Çünkü uhu çabuk kuruyan bir sıvıdır. Kuruması durumunda yapışkanlık özelliğini kaybeder.

Son olarak dikkatinizi açmanız gerekli olan kapalı bir alanda uhuyu çok fazla solumamanızdır. Uhuyu dik ve kapağı kapalı bir biçimde muhafaza ediniz.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Kapı gıcırtısı nasıl önlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?