Bayat bisküvi nasıl değerlendirilir?

Bayatlamış ve yenemeyecek durumdaki bisküvileri değerlendirmenin başka bir yolu pudingin içerisinde değerlendirmektir. Puding kasesin...

 

Atıştırmalıkların en güzeli, çat kapı gelen misafirlere sunulabilecek en stabil ikram bisküviler tazeyken hayli lezzetlidir fakat bayatlamış bisküviler için benzer şeyi söylemek mümkün değildir. Beklemiş veyahut ağzı açık bırakılmış bisküvi paketini çöpe atmak büyük bir israftır. Koca bisküvi paketini çöpe atmak içinize sinmiyorsa bayatlamış bisküvileri değerlendirmek için türlü yollar denemeniz gerekmektedir.

Bayat bisküvileri nasıl değerlendirebilirsiniz?

Bayatlamış ve yenemeyecek durumdaki bisküvileri değerlendirmenin başka bir yolu pudingin içerisinde değerlendirmektir. Puding kasesini yarıya kadar pudinge doldurduktan sonra tam ortaya iki adet bisküvi koyun. Bisküvi sıcak ve ıslaklığın etkisiyle yumuşayacak, bundan dolayı lezzetli hal alacaktır. Geri kalan tarafını da yine pudingle doldurun. İster iseniz pudingi iki renk hazırlayarak sunumunuza hoşluk katabilirsiniz.

Bayat bisküvileri değerlendirmek için bir rondodan yardım alabilirsiniz. Bayatlamış bisküvilerinizi rondodan geçirerek ufacık olmasını sağlayın. Daha sonrasında bunları bir poşette toplayın. Islak kek yaptığınızda bu bisküvi kırıntılarını kekin üstünü süslemekte kullanın.

Bayat bisküviler, sütle buluşunca enfes bir tat oluşur. Bir kasaye sıcak süt koyup içine bayatlamış bisküvilerden koyarak afiyetle yiyebilirsiniz. Hem lezzetli aynı zamanda besleyici bir yiyecek elde etmiş olursunuz.

 

Rondodan geçirerek hazırladığınız bisküvi kırıntılarını çok pasta çeşidinde süsleme malzemesi olarak kullanabilirsiniz. İrmik tatlılarının üstünde, tavuk göğsünün üstünde ve daha çokca tatlı çeşidinde işinize yarayacaktır.

İster iseniz diğer pasta süsleme malzemeleriyle karıştırarak da kullanma şansınız var. Örnek verilecek olursa damla çikolatayla güzel takım oluştururlar. İki malzemeden eşit ölçüde karıştırarak pastalarınızı renklendirebilirsiniz. Veya dövülmüş fındık, fıstık, ceviz gibi kuruyemişlerle harmanlayabilirsiniz.

Bayatlamış ve artık gözden çıkmış bisküviler değişik şekillerde değerlendirilebilir. Değerlendirme yollarından biri bayatlamış bisküvileri fırınlamaktır. Bisküvileri tek kat halinde bir fırın tepsisine dizin. Daha sonrasında düşük ısıda fırını ısıtıp tepsiyi fırına koyun. Kısa zamanda fırında beklettiğiniz bisküvilerin çıtır çıtır olduğunu görürsünüz. Orada püf nokta hazırladığınız bu bisküvilerin hemen yenmesi gerektiği. Çünkü tazelenmiş bisküvileriniz kısa zaman içinde eski durumuna dönecektir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Mangalda şiş nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?