Maket bıçağının ucu nasıl değiştirlir?

Maket bıçağınızın ucu yıprandığında yenisini hırdavatçılarda ve kırtasiyecilerde bulabilirsiniz. Maket bıçağının ucu modeline göre 2 ...

 

Detaylı ince yerleri kesmek için kullanılan maket bıçağının ucu kullanıma bağlı olarak zaman geçtikçe aşınır ve iyi kesmez. Bunun gibi hallerde yeni maket bıçağı almak yerine ucunun değiştirerek bıçağınızı daha uzun zaman kullanabilirsiniz. Peki maket bıçağının ucu nasıl değiştirilir? 

Maket bıçağınızın ucu yıprandığında yenisini hırdavatçılarda ve kırtasiyecilerde bulabilirsiniz. Maket bıçağının ucu modeline göre 2 TL ile 5 TL arasında değişir. Maket bıçağı ucunu taşırken birkaç kat kağıt yahut koruyucu kullanabilirsiniz.

Maket bıçağı ile kağıt, sert karton, köpük ve daha çokca eşyayı kesebilirsiniz. Maket bıçağı diğer bıçakların tersine kullanımı itibarı ile tercih edilir. Bıçağı kullanırken emniyet kilidi kaldırılmalı, aparat itilerek bıçak çıkarılmalıdır. Maket bıçağı çok dikkati açık kullanılması gerekli olan bir bıçak çeşididir. Bıçağı fazla çıkarıldığında ince bir bıçağa sahip olduğundan ötürü kırılıp vücudunuza zarar verebilir. Bunu yapmak için zaman geçtikçe yıpranan ucu dilediğiniz gibi kesmiyorsa değişitirilmelidir. Aşağıdaki aşamaları izleyerek bıçak ucunuzu güvenli halde değiştirebilirsiniz.

Eski bıçak

Maket bıçağınızın yıpranmış ucunu arkasında bulunan aparatı açarak çıkarabilirsiniz. Değişim işlemini yaparken elinize koruyucu eldiven giyebilirsiniz. Eski bıçağı açılan bölümden çıkarabilirsiniz. Eski bıçağınızı çıkardığınız gibi çöpe atabilirsiniz. Eskiyen bıçak muhakkak kırılmaya çalışılmamalıdır. Kullanımı tehlikeli olduğundan çöpe atılabilir.

 

Yeni bıçak

Yeni bıçağınızı eski bıçağınızı çıkardığınız bölümden sokarak bıçağın sonunu itekleme aparatının üzerine getirin. Açık olan parça kapatılınca itekleme aparatı ile yeni bıçağı itmelisiniz. Yeni bıçağınızı takıldığından emin olabilmek için sonuna kadar çıkarabilir tekrar yerine oturtabilirsiniz. Bıçağınızı taktıktan sonra bıçağı ters çevirerek bıçağın düşüp düşmediğini öğrenebilirsiniz. Diğer apartlarda güvenlik açısından kontrol edilmelidir. Bıçağınızı en alt kısıma kadar getirerek emniyet kilidini aktif hale getirebilirsiniz. Kullanmak istediğiniz an ise bıçak kullanım gayesi oranında açılmalıdır. Emniyet kilidi açılınca aparatından itirek maket bıçağınızı kullanabilirsiniz.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Bebek odası nasıl temizlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?