Balık fileto nasıl kesilir?

Fileto kesim için orta büyüklükte bir balığı iç karın bölümünden dışına doğru keskin bir bıçak vasıtasıyla kesip içini temizleyelim. ...

 

Çoğu insan balık keyfini evinde yaşamayı ister ama buna cesaret edemez. Temizliği, doğru dilimlenmesi ve pişirmesi zor gelebilir. Evde balık keyfinin en kolay yolu ise fileto halinde dilimlenmiş balıkları hafif yağda yahut fırında pişirerek tüketmektir.

Fileto kesim için orta büyüklükte bir balığı iç karın bölümünden dışına doğru keskin bir bıçak vasıtasıyla kesip içini temizleyelim. İçeride kalan fazlalığı su ile bütünüyle temizleyebiliriz. İçerdeki kılçıkları uç bölümlerinden bıçak vasıtasıyla havaya kaldırarak elimizle çekmeye çalışalım. Bazı balık türlerinde kılçık bu biçimde kolay bir biçimde ayrılırken bazılarında yalnızca yüzgeçlere doğru olan kılçıklar bir cımbız kullanılarak alınır. İçeride kalan kılçıkları ise zorlayarak çıkartmaya çalışmayalım; çünkü balığın dağılıp fileto kesime münasip olmamasına neden olabilmektedir.

Temizleyip kısmen kılçıklarından arındırdığımız balığımızın baş tarafını bıçakla kesip kuyruk bölümünden tutarak ince bir şerit durumunda kuyruktan baş kısma doğru dilimleyelim. Bu biçimde hem üst hem alt tarafı dilimleyip fileto biçimine getirdikten sonra kılçıklı kısmı tekrar çıkartmaya çalışalım. Bu sefer ince bir et tabakası kaldığı için kılçıklar genellikle ayrılarak 2 fileto daha çıkar. Kılçıkları bu biçimde de ayrılmayan balıkları ayırıp başka bir balık yemeğinde değerlendirebiliriz. Dilimlediğimiz filetolar gözümüze kalın gözüktüyse zeytinyağı sürüp metal bir kaşığın arkasıyla ufak darbeler vurarak inceltebiliriz. Balıkları fileto halinde kesip hafif pişirme yöntemi ile servis ederek restoran keyfini evimize taşıyabiliriz.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Sodanın faydaları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?