Sodanın faydaları

Maden suyu, yerin çok derin katmanlarından gelir ve çıkarıldığı bölgenin jeolojik özelliklerine sahiptir. Karbondioksit gazının yaptı...

 

İçinde çözünmüş mineraller ve gaz bulunan kaynak suları maden suyu adı altında toplanır. Yeraltındaki çatlaklardan çıkan ve toptan doğal içecek olan maden suyu ile soda, günlük kullanımda sıkça karıştırılsa da soda yapay bir içecektir.

Doğal maden sularının faydaları

Maden suyu, yerin çok derin katmanlarından gelir ve çıkarıldığı bölgenin jeolojik özelliklerine sahiptir. Karbondioksit gazının yaptığı basınç, maden sularının yeryüzüne çıkmasını sağlamaktadır. Yeraltından gelen doğal sular çok mineral içerir. Vücudumuz, mineralleri sentezleyemez. Bu neden ile besinler yoluyla dışarıdan alması gerekmektedir.

Mineraller, vitamin fonksiyonlarını destelemek başta olmak üzere türlü işlevlere sahiptir.

Magnezyum da maden suyunda bulunan minerallerden biridir. Kas ve sinir fonksiyonları, kan şekeri ve kan basıncının düzenlenmesi gibi önemli fonksiyonlar için gereklidir.

Vücudumuzun sıvı dengesinin korunmasına yardım eder. Vücudumuzun kendini soğutabilmesi, toksinlerin vücudumuzdan atılabilmesi, kan basıncının dengelenmesi ve sağlıklı cilt için sıvı dengesi çok önemlidir.

Maden suları yüksek miktarda kalsiyum içermektedir. Güçlü kemiklerin yanında, kalp sağlığı, hücre sinyalizasyonu, sinir iletimi ve hormonların salgılanması için de kalsiyum gerekmektedir.

Maden suyu mu soda mı?

Maden suyundaki karbondioksit ve mineraller doğal olarak bulunmaktadır. Soda ise içilebilir bir sıvıya karbondioksit ilavesi yapılarak hazırlanabilir. Sodaların sindirimi kolaylaştırmak dışında sağlıklı olmak açısından bir faydası yoktur.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Bronşite ne iyi gelir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?