Ankara'da neler yenir?

Bundan hariç iyi dönere ve ete doyulabilen pekçok kaliteli restoran bulunan Ankara'da, Gaziosmanpaşa semtinde de en kaliteli balık re...

 

Her ne kadar Ankara hakkında fazla yapılacak bir şey ve gezilip görülecek yer yok dense de, Ankara keşfetmeyi bilenlere güzel şehirdir. Düzenli ve nezih yapısı hayatı daha yaşanılır kılarken, benzer zamanda samimi ve sıcak dostluk bağlarının kurulduğu bu şehirde yemekler de bir o kadar kendine özgüdür. En bilinen lezzetlerin başında Ankara tava, Ankara döneri, İncek köy kahvaltısı, ve Ankara simidi gelir.

Bundan hariç iyi dönere ve ete doyulabilen pekçok kaliteli restoran bulunan Ankara'da, Gaziosmanpaşa semtinde de en kaliteli balık restoranlarının bulunmuş olduğu ve gurmelerin Türkiye'deki en iyi balıkların Ankara'da piştiğine dair bir savları vardır. Deniz olmayan Ankara'da restoran sahipleri bunu balık pişirme yöntemlerinin farklılığı ve kalitesiyle açıklamaktadır.

Diğer popüler Ankara yemeği ise Ankara tavadır. Kuşbaşı kuzu eti ve arpa şehriyenin sotelenmesiyle yapılmış olan bu harika lezzet yöresel biçimde güveçlerle ve yayık ayranla Ulus ve Ankara kalesi civarındaki restoranlarda servis edilir. 

Yeşile ve lezzete doyulan bu kahvaltılarda ek olarak önemli lezzetlerden birisi de Ankara'nın kendine has koyu kavrulmuş simididir. Pekmez suyuna batırıldığı için diğer şehirlerdeki simitlerden değişik olarak daha koyu renkte ve daha kavruk ve çıtır çıtır olan bu simit, yine diğer şehirlerden değişik olarak sokakları gezen simit satıcılarından da alınabilmektedir.

 

Haftasonları tüm Ankaralıların hele hava da güzelse akın ettiği yerlerin başında Gölbaşı ve İncek'teki kahvaltı yerleri gelir. Ankara'da deniz olmaması sebebiyle ayrı bir çekiciliğe sahip olan Gölbaşı, yürüyüş parkuruyla da ziyaretçilerine spor yapma ve doğanın tadını çıkarma olanağı sunmaktadır. Haftasonu sabahları kahvaltı yapmak için doğru adreslerin başında gelir. Her tür kahvaltılık bulunabilen kahvaltılarında benzer zamanda göl manzarası eşliğinde kahve keyfi de yapılabilmektedir. Gölbaşı dışında İncek köyü de haftasonu brunchlarının tercih edilen adreslerindendir. Köyde, yeşil alanlar içine kurulu çok kahvaltı mekanı olmasıyla beraber kahvaltının yer sofralarında ve aslına uygun biçimde servis edilmesi, semaverlerde çay, köy tereyağı ve bal gibi lezzetler de ortama otantik bir hava katmaktadır.

Ankaranın diğer bir bilinen lezzeti ise Ankara döneridir. Diğer dönerlerden değişik olarak gerçek Ankara döneri yaprak yaprak olur ve kuzu etinden yapılmaktadır, içine asla kıyma konmaz. En iyi Ankara döneri yapanlar Kızılay ve Ulus bölümünde bulunmaktadır. Bununla beraber soslu dürüm döner de Ankara'nın efsane lezzetlerinin başında gelir. İnce ince kesilen yaprak döner özel sosuyla dürümler içine konur ve dürümler üç dört parçaya bölünür. Dönerin yanına gelen cacık ve patates kızartması da bu seremoniye eşlik eder. Enfes bir tada sahip olan soslu dürüm döner, hassaten Küçükesat civarındaki döner salonlarında yapılmaktadır. Soslu döner, bilhassa akşam saatlerinde ya da sabahın ilk ışıklarında barlardan çıkan gençlerin gözde yiyecekleri arasında yerini alır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Ürgüp nasıl gezilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?