Mandolin bakımı nasıl yapılır?

Sap bölümünde tellerin bağlandığı kulakçıklar ve dişliler genel olarak metal aksamdan yapıldıkları için zaman geçtikçe korozyona uğra...

 

Ahşap ürünleri kullanılan enstrümanların sesleri daha kaliteli ve doyurucudur. Bu enstrümanlar benzer zamanda periyodik ve özenli bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Korozyon, kullanımsal aşınmalar, tel ömrü, mekanik aksamlar gibi parçaların uzun zaman boyunca işlevsel kalması için düzenli bir biçimde kontrol edilmesi gereklidir. 

Sap bölümünde tellerin bağlandığı kulakçıklar ve dişliler genel olarak metal aksamdan yapıldıkları için zaman geçtikçe korozyona uğrarlar. Bunu gidermek için yine eski bir diş fırçasını kullanarak, metal kirini sökebilen spreyler ve kimyasallar kullanılarak temizlemek yeterlidir. Dişlilerin arasına birer damla makina yağı damlatmak ise kulakçıkların daha rahat dönmesini sağlayacak ve benzer zamanda aşınmayı önleyecektir. 

Gövde tarafında ise tellerin altında kalan alanlarda genellikle toz birikintileri görülmektedir ve bunları temizlemek için telleri çıkarmak gerekmektedir. Nemli bez ve ahşap temizleyici kullanılarak ovalayarak sürtmek yeterli olabilecektir. Temizlik sürecinin ardından ahşap enstrümanlar için kullanılan yüzey parlatıcı yağlardan da yararlanılabilir. Gövde bölgesindeki oyuklardan içeriye sıvı girmemesine dikkatli olunması gerekir. Gövdenin içi sıvıyı emerse kuruması çok zor olabilecektir. Bu kısımdaki tozları temizlemek için yapılması gerekli olan elektrikli süpürgelerin en ince ucunu kullanarak tozların emilmesini sağlamaktır.

 

Telli enstrümanlarda en kısa zaman içinde yıpranan ve işlevselliğini kaybeden malzemelerden biri tellerdir. Titreşimin vermiş olduğu etki ve parmaklar ile mandolin sapı arasındaki devamlı sürtünmeden ötürü tellerin dış sarımları aşınır. Bu sürtünmeyi önlemenin bir yolu bulunmaz. Aşınan tellerin ses kalitesi zaman geçtikçe düşmekle beraber telin kopma ihtimali de tehlike yaratabilir. Tellerin eskimesi sorununa uygulanması gerekli olan tek çözüm bütün telleri değiştirmektir. 

Tel değişimi yaparken, bütün telleri yuvalarından çıkardıktan sonra ulaşılamayan ahşap yüzeyler ve tellerin altında kalan bölümleri temizlemek gerekmektedir. Hassaten sap bölümünü ve perdelerin arasını, zaman geçtikçe biriken deri parçaları ve türlü birikintilerden önce eski bir diş fırçasıyla fırçalayarak, sonra da hafif ıslak bez ve ahşap temizleyici vasıtasıyla parlatarak temizlemek yeterli olabilecektir 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Mızıka çalarken hangi teknikler kullanılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?