Ayva şurubu nasıl yapılır?

Ayva şurubu hazırlarken hepsinden önce ayvalar yıkanır. Yıkanan ayvaların kabuğu soyulup dört parçaya bölünür. Her bir parça küçük kü...

 

Gülgiller ailesine ait olan ayva bir sonbahar meyvesidir. İçinde bolca vitamin bulunan meyve zengin lif kaynağıdır. Hayli yüksek bir besin değerine sahip olan ayva hemen her bölümde yetişmeye uygun olur. Sarı renge ve tada sahip olan bir meyvedir. 

Ayva Şurubu

Malzemeler

Hazırlanışı

Ayva şurubu hazırlarken hepsinden önce ayvalar yıkanır. Yıkanan ayvaların kabuğu soyulup dört parçaya bölünür. Her bir parça küçük küçük doğranır ve tencereye alınır. Üstüne 100 gram şeker, limonun suyu ve limon parçacıkları konur. Daha sonrasında 1 litre su eklenmek suretiyle kaynamaya bırakılır. Kaynayan ayva şurubunun altı kapatılarak yumuşaması beklenir. Meyve takriben 45 dakika bekletilince istenen kıvama gelir. Yumuşayan ayva üstüne tülbent veya süzgeç geçirilmiş bir tencereye alınmak suretiyle süzülür. Geriye kalan 400 gram şeker başka bir tencerede kaynatılarak şerbet şekline getirilir. Şerbet ile karıştırılan ayva şurubu bir kavanoza konularak soğumaya bırakılır. Serin yerde saklanırsa 6 ay bozulmadan durabilir. İsteğe bağlı olarak karışıma bal da eklenebilir. Ayva şurubu yaparken seçilen ayvaların ekşi olması önerilmektedir. Ayva şerbetine zencefil, mesteki, kakola ve safran katıldığında gayet leziz bir hal alır. 

Tatlı, reçel, jöle, puding, meyve suyu ve marmelat yaparken kullanılan ayva bütün bunların peşi sıra şurubu yapılarak da tüketilir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Mantar konservesi nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?