Domates marmelatı nasıl yapılır?

Sofralarda bilhassa salataların vazgeçilmeyen malzemesi, yemeklerin rengini ve tadını güzelleştiren domates tatlı olarak da tüketilir...

 

Sofralarda bilhassa salataların vazgeçilmeyen malzemesi, yemeklerin rengini ve tadını güzelleştiren domates tatlı olarak da tüketilir. Domates marmelatı tarifi ile tatlı haliyle de ne kadar lezzetli olduğunu kanıtlayan sebze, bu haliyle sabah kahvaltıları için farklı alternatif oluşturmaktadır.

Domates marmelatı yapılışı

Toz şekerler eriyinceye dek domatesleri kendi suyunda pişirin. Şeker eriyince üstüne domatesin kokusunu daha tatlı hale getirecek 1 adet tarçın kabuğunu ve kıvamını bulmasını sağlayacak limon kabuğu rendelesini ekleyin.

Marmelatı soğumasına fırsat vermeden cam kavanozlara boşaltın. Kavonozların kapağına yağlı kağıt koyun ve bu biçimde kapakları sıkıştırın. Böylece hava almasını engelleyip konservelediğiniz marmelatı uzun zaman kullanabilirsiniz. Kavanozları ters çevirip soğuyana kadar böyle bekletin. Serin yerde muhafaza edin.

Domates suyunu çekip, yoğun kıvamlı marmelat kıvamını alınca ocaktan alın. Bu kıvama gelmesi için kaynayınca ocağı kısıp takriben beş dakika beklemeniz yeterli olabilecektir.

Domateslerin kabuklarını soyun. Diğer marmelatlarda olduğu gibi meyve veyahut sebzeyi rendelemek domates için münasip değildir. Çok sulu bir sebze olduğundan rendelendikten sonra marmelat kıvamını alamaz. Bunu yapmak için domatesi küçük küçük küpler durumunda doğrayıp bir tencereye alın. Üstüne 400 gram toz şekeri ekleyin.

Pişen domates marmelatının içerisindeki tarçın kabuğunu çıkarın.

Malzemeler

Yarım kilogram domates

400 gram toz şeker

1 adet tarçın çubuğu

Yarım limon kabuğu (rendelenmiş)

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Yeni bahar hangi vitaminleri içerir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?