Dut dondurucuda nasıl saklanır?

Bahar aylarının en fazla sevilen meyvelerinden dut, dutgiller familyasına aittir. Beyaz ve kara olmak üzere iki türü olan meyve biçim...

 

Bahar aylarının en fazla sevilen meyvelerinden dut, dutgiller familyasına aittir. Beyaz ve kara olmak üzere iki türü olan meyve biçim olarak böğürtleni andırır. Lakin böğürtlene göre birazcık daha büyüktür. Beyaz dut tatlı bir lezzete sahipken kara dut daha ekşidir. Her iki çeşidin de ortak özelliği hayli narin bir yapıya sahip olmasıdır. Dutu saklamak için birkaç seçenek vardır. Bun seçenekler ise kurutularak saklamak, işlenip şurup ve pekmez yaparak saklamak veyahut taze bir şekilde dondurucuda saklamaktır. 

Dut dondurucuda taze olarak saklanır. Meyve eğer satın alınıyor ise çürük ve ezik olanların alınmaması gerekmektedir. Eğer ağaçtan toplanıyorsa yine meyveyi zedelememek açısından dikkat gösterilmesi gerekmektedir. Meyve taze olarak toplandığında dış şartlar yönünden gayet dayanıksızdır. Bunu yapmak için dut saklanırken bozulmaması adına hayli dikkat edilmesi gerekmektedir 

Dut dondurucuya konulmadan önce dikkatli yıkanmalıdır. Dutu yıkarken direkt suyun altına tutmak yerine bir kap içinde soğutulmuş su ile yıkanması önerilmektedir. Yıkanan meyve çürümemesi için güzelce kurutulur. 

Kurutulmuş olan meyveyi saklarken buzdolabı poşeti kullanılmamalıdır. Çünkü dut narin bir meyve olduğundan ötürü ezilebilir. Bunu yapmak için bir saklama kabına konulması gerekmektedir. Bu biçimde meyvenin ezilmesi önlenmiş olur. 

Kara dut beyaz duta oranla daha dayanıksızdır. Bunu yapmak için saklama koşullları çok önemlidir. Kara dut kurutularak saklanamaz. Genellikle şurup veyahut marmelat olarak saklanmaya uygun olur. Dondurucuda taze olarak saklandığında ise ise beyaz duta oranla daha kısa bir zaman ile bozulmadan dayanabilir. Bu süre ağzı kapaklı saklama kaplarında buzdolabı içinde averaj 6 günü kapsar. Kara dut buzdolabına konurken yıkanmamalıdır. 

 

Dutun bozulmadan buzdolabı içerisinde kalma süresi maksimum 3 gündür. Derin dondurucuda ise daha uzun zaman bozulmadan muhafaza etme imkanı vardır. Derin dondurucuda saklanan meyve tüketilmeden 6 saat önce buzdolabının çözücü veya soğutucu kısmında bekletilmelidir. 

Buzdolabından çıkartılan dut reçel, marmelat ve şurup yaparken kullanılmaya uygun olur 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Yoğurt dondurucuda nasıl saklanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?