Jöle nasıl yapılır?

Marketlerden alacağınız hazır jölelerden yapabileceğiniz gibi evde kendiniz de daha sağlıklı jöleler yapabilirsiniz....

 

Çokca kişinin seve seve yediği, bilhassa çocukların bayıldığı jöleleri yapmak son derece basittir. Siz de evinizde pratik bir şekilde jöle yapabilir ve sevdiklerinizle afiyetle yiyebilirsiniz.

Jöle Nasıl Yapılır?

Marketlerden alacağınız hazır jölelerden yapabileceğiniz gibi evde kendiniz de daha sağlıklı jöleler yapabilirsiniz.

Jöle yapımında gerekli malzemeler

1 yemek kaşığı kadar şeker gerekir. Lakin kullandığınız meyve suyu yeteri kadar şekerli ise şeker oranını azaltmakta yarar vardır.

2 su bardağı dilediğiniz bir meyve suyu ( Hazır yahut sıkma meyve suyu da olabilir) Ek olarak meyve suyu yerine komposto ya da reçel de koyabilirsiniz.

2,5 yahut 3 yemek kaşığı nişasta

Tarifi

Yukarıda yazılan bütün malzemeleri teflon bir tencerenin içine koyunuz ve topaklaşmaması için karıştırınız. Malzemeler jöle kıvamına gelince ocağın altını kapatınız ve kaplara aktarınız. Daha sonrasında buzdolabı içerisinde soğutunuz. Buzdolabı içinde soğuyan jöleler servis edilmeye kullanıma hazır duruma gelmiş olabilecektir. Dilerseniz jölelerinizi meyve ya da Hindistan cevizi ile süsleyerek servis edebilirsiniz.

Jöle yaparken gereken malzemeler de kolay bir biçimde bulunabilecek malzemelerdir. Şeker, nişasta, vanilya ve meyve suyu kullanarak lezzetli jöleler elde edebilirsiniz. Ek olarak jöle meyvelerinizin kararmadan saklanmasını sağlamak içerisinde hayli güzel yöntemdir. Bu biçimde hem meyvelerinizi değerlendirmiş oluyorsunuz aynı zamanda hafif ve güzel tatlı elde etmiş oluyorsunuz. Özel olarak yaz gibi aylarda renkli görüntüleri ve güzel meyveleri ile harika bir tatlı seçeneğidir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Siyah koltuk nasıl temizlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?