Mantar konservesi nasıl yapılır?

Konservesi yapılmış olan sebzeler içinde mantar önemli görülen bir yer tutar. Mantarın konservesi dört mevsim garnitür olarak kullanı...

 

Konserve her mevsimde yetişmeyen sebzelerin başka mevsimlerde de tüketilebilmesi için kullanılan yöntemdir. Bu metod bilhassa cam kavanozlar kullanılarak gerçekleşir. Konserve yapılmış olması istenen sebze belli bir işlemden geçirilir. Daha sonrasında kavanozlara yerleştirilip ağzı sıkıca kapatılır. Lakin her sebze için değişik pişirme süresi ve yöntemi kullanılmaktadır.

Malzemeler

Yarım limon

Cam kavanoz

1 kg mantar

Su

Tuz

Konservesi yapılmış olan sebzeler içinde mantar önemli görülen bir yer tutar. Mantarın konservesi dört mevsim garnitür olarak kullanılabilmektedir.

Hazırlanışı

Cam kavanozlar sıcak suda kaynatılarak dezenfekte edilir. Daha sonrasında içine iki çay kaşığı tuz konur. Üstüne mantarlar eklenmektedir. Takriben iki parmak kadar boşluk bırakılır ve üstü sıcak suyla tamamlanır. Çok fazla su eklenmemelidir. En son kavanozların ağzı sıkıca kapatılır. İçinde hava bırakmamaya özen gösterilmelidir.

Mantar konservesi yaparken dikkatli olunması gerekli olan noktalar vardır. Bunlardan biri kullanılacak mantarın kavanozla eş değer kiloya sahip olmasıdır. Örnek verilecek olursa, bir kilo mantar için bir kiloluk cam kavanoz kullanılmalıdır. Böylelikle kullanılan mantarın ziyan olmaması sağlanmaktadır.

Konserve mantar istenen mevsimde açılarak tüketilebilmektedir. Ek olarak garnitür halinde kullanılacak mantarın haşlandıktan sonra doğranılması kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Ama konserveye tüm biçimde konulması daha yararlı olabilecektir.

 

Mantarlar yıkanır. Geniş bir tencere içine mantarlar eklenir. Büyük olanlar ikiye bölünerek yerleştirilir. Daha sonrasında üstüne yarım limonun suyu ve üstünü kapatacak kadar su eklenmektedir. Kaynayana kadar ocak üstünde tutulur. Kaynamaya başladıktan beş dk sonra ocağın altı kapatılır.

Kapakları kapatılan kavanozlar geniş bir tencereye alınır. Ters çevrilerek yerleştirilir. Tencere içine 2/3 oranında sıcak su eklenmektedir. Bu biçimde konserveler 10-15 dakika kaynatılır. Daha sonrasında ocaktan indirilip ters çevrilmiş durumda bir zaman bekletilir. Bu işlemin yapılma nedeni hem kavanozların hava almaması aynı zamanda kavanoz içine dışarıdan su girmemesi içindir.

Konserve mantar kavanozdan çıkartıldığında yıkanarak kullanılmaya dikkat edilmesi gerekir. Suyun soğuk olması da önemli kabul edilen bir noktadır. Lezzet yönünden de yıkanılarak tüketilmesi önerilmektedir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Türlü konservesi nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?