Argan yağı saçlarda nasıl kullanılır?

Fas’taki berberler, argan yağını yüzyıllardır yeme alışkanlıklarında ve kozmetik gereksinimlerinde kullanmışlardır. Argan ağacının me...

 

Fas’taki berberler, argan yağını yüzyıllardır yeme alışkanlıklarında ve kozmetik gereksinimlerinde kullanmışlardır. Argan ağacının meyvesinden elde edilen yağ, tüm dünyada saç bakımı için kullanılan bileşim maddesi durumuna geldi. İçerisinde argan yağı bulunan çokca şampuan, saç kremi ve serum vardır. Argan yağı saçınızı kurumaktan, elektriklenmeden korur ve saçlarınıza yumuşak his kazandırır. Bu yağ tüm saç tipleri için uygun olur.

İster iseniz saçınızı kurutma makinasıyla kurutun. Doğal görüntünüzü güzelleştirmek için kıvırcık yahut dalgalı saçlar için olan bir dağıtıcı kullanın. 

Avucunuza az ölçüde argan yağı koyun ve ellerinizin arasında ovalayın. Fazla kullanmaktan kaçının yoksa saçınız yağlı görünür. Eğer saçınız uzunsa birazcık daha yağ ekleyin.

Saçınızı kremleyin. Şampuanınızı tamamlayan bir saç kremi kullanın. Saçınız kıvırcık, kalın telli veyahut sıksa kabarmayı önlemek ve idare edilebilirliği kolaylaştırmak için hafta içinde bir kere saç maskesi uygulamayı düşünün.

Saçınızı yeterli oranda şampuanla yıkayın. Saç bakım rutininiz için iyi bir temel atmak önemlidir ve bu şampuanla saçınızı yıkadığınızda başlar. Şampuanı saç deriniz ve köklerinizden başlamak suretiyle uçlarına doğru uygulayın.

Uçlardan başlayıp köklere doğru gittikçe argan yağını saçlarınızın bütününe uygulayın.

Saçınızı güzelce durulayın ve havluyla kurulayın. Havluyu, saçınızı sıkıştırarak fazla suyu almak için kullanın. Saçınızı havluyla ovalamaktan kaçının.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Uzun saç nasıl kesilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?