Ayva marmelatı nasıl yapılır?

Ayvalar yıkanır, ortadan ikiye ayrıldıktan sonra çekirdekleri ve sapları çıkarılır. Kararmaması için limonla ovulur. Ardından tüm ayv...

 

Düşük şeker oranı ve yüksek lif içeriği ile kişiyi uzun zaman tok tutan ve insanların sağlığına çok faydası olan ayva meyvesi değişik şekillerde tüketilebilmektedir. Ayva marmelatı da lezzet veren tadıyla kahvaltı sofralarında sürekli tüketilen, ayvanın kullanılmış olduğu tariflerden biridir.

Ayva Marmelatı Nasıl Yapılır?

Malzemeler

2 çay bardağı su

1 kg toz şeker

4 adet orta boy ayva

Yarım limonun suyu

6-7 adet karanfil

Püf Noktaları

Marmelatın piştiğini anlamak için koyulaştıktan sonra küçük çay tabağına alınır. Ortasından kaşıkla ayrılınca marmelat hemen birleşmiyorsa kıvamı tutmuş demektir.

Pişmeye yakın koyulaştığında fokurdarken sıçramalar yapacağından başında beklenmelidir.

Kullanılacak ayvalar mevsim ayvası olup, çok sert ve tatsız olmamalıdır.

Ayva pek tez kararacağından rendelendikten sonra bekletilmeden tencereye atılmalıdır.

Ayva marmelatını karıştırırken tahta kaşık kullanılmalıdır.

Pişerken içine çekirdek ve saplarını da ilave etmek güzel pembelik kazanmasını sağlayacaktır.

Hazırlanışı

Ayvalar yıkanır, ortadan ikiye ayrıldıktan sonra çekirdekleri ve sapları çıkarılır. Kararmaması için limonla ovulur. Ardından tüm ayvalar rende yapılarak bir tabağa alınır. Çelik bir tencereye su eklenmektedir. Su kaynarken rendelenmiş ayvalar içine atılır. Bu arada ayrılan çekirdekler ve saplar da içine atılır. Yumuşamaya başlayıncaya kadar kaynatılır. Arada tahta kaşıkla karıştırılır. Sonra toz şekeri ve karanfil parçaları da tencereye eklenir. Bu aşamadan sonra 5-10 dakika daha kaynatılır. İndirmeye yakın limonun suyu da eklenmektedir. Koyulaşan marmelat ocaktan alınır. Sıcakken kavanozlara doldurulur. Sıkıca kapağı kapatılınca ters çevrilerek sıkışması sağlanmaktadır.

 
 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Kayısı marmelatı nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?