Ladin nerede yetişir?

Ladin ağaçları çeşidine göre gölgede veya ışıkta yetişebilir. Nemin yüksek olduğu, serin iklim koşulları idealdir. Toprak istekleri y...

 

Pinaceae ailesinin bir üyesi olan ladin picea cinsi türlerin ortak adıdır. Kuzey yarım küreden, soğuk iklim bölümlere kadar yayılım gösteren 40 etrafında ladin çeşidi vardır. Yaz - kış yeşil, yapraklarını dökmeyen ağaçlardır. İğne biçimindeki yaprakları uzun seneler boyunca dökülmeden ağaçta kalır. Çiçekleri tek evciklidir. Yuvarlak yahut silindir formundaki kozalaklarının olgunlaşma süresi ise 1 yıldır.

Ladin ağaçları çeşidine göre gölgede veya ışıkta yetişebilir. Nemin yüksek olduğu, serin iklim koşulları idealdir. Toprak istekleri yönünden çok seçici olmamak ile beraber, organik bileşenler açısından fakir ve kuru topraklar dışında nerede ise her tür toprakta yetişebilir. Kök yapısı toprağın derinlerine inmez ve yüzeysel ilerler. Bu sebeple çok sert rüzgarlardan ve yağışın az olduğu kurak mevsimlerden zarar görür.

Picea glauca - Ak ladin

Doğal yetişme alanı Kuzey Amerika’dır. 40 metreye kadar boylanabilen, piramit formunda bir ladin çeşididir. Ezildiğinde kötü koku yayan yaprakları iğne formunda ve takriben 15 cm uzunluğundadır. Soğuk iklim koşullarına ve rüzgara dayanıklı türdür. Aydınlık ve bol güneş alan yerlerden hoşlanır. Kireçli ve nemli toprakların peşi sıra kumlu ve killi topraklarda da yetişebilir. Tanen yönünden zengin olan gövdesi benzer zamanda sanayide değerlendirilen önemli kabul edilen bir odun çeşididir.

 

Picea pungens- Mavi ladin

Türkiye'nin nerdeyse her kısmında yetişir. 50 metreye erişebilen, mavi -yeşil iğne yapraklara sahip bir ladin çeşididir. Soğuk iklimlerde yetişen türlerinde mavi renk daha belirgindir.

Picea orientalis - Doğu ladini

Anadolu’da özel olarak Doğu Karadeniz’de, Giresun ve Batum arasında yetişir. Boyu 60 metreye, gövde çapı ise 2 metreye erişebilir. Piramit formunda gelişir. İğne yaprakları hayli kısa ve koyu yeşil renklidir. Aşırı soğuk ve sıcak havalardan zarar görür. Nemin düşük olduğu kısımlarda gelişimi istenen seviyede olmaz. Yağışın sene süresince eşit dağıldığı, serin, sahil iklimi koşullarından hoşlanır. Yarı - gölge ağacıdır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Karayemiş ağacı nerede yetişir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?