İğde reçeli nasıl yapılır?

İğdeler saplarından ayıklanarak yıkanır. Derin bir tencereye alınıp üstüne ılık su eklenir. Bir gece boyunca bu biçimde bekleyen iğde...

 

Çift çenekli sınıfının kapalı tohumlular kısmından bir ağaç çeşidi olan iğdenin meyvesi gayet faydalıdır. Doğal lif kaynağı olduğundan ötürü bilhassa mide sorunu yaşayanlar açısından tüketimi uzmanlarca önerilmektedir. Vücudumuza enerji vermektedir. Çocuklar için doğal atıştırmalık çeşidi olarak da kullanılabilmektedir. Bilhassa kurutulup kavrularak tüketilir. Bununla beraber iğde reçeli olarak da kahvaltılarda tercih edilebilecek olan bir yiyecektir. İğde reçelini yapabilmek için bilinmesi gerekli olan birkaç püf noktası vardır.

İğde reçeli için gerekli olan malzemeler

8-10 adet karanfil tohumu

1 litre içme suyu

1 kg taze ve yeşil kabuklu iğde

1 kg esmer yahut beyaz toz şeker

İsteğe bağlı olarak 1 paket toz vanilya

Çeyrek limonun suyu yahut birkaç adet limon tuzu

Hazırlanışı

İğdeler saplarından ayıklanarak yıkanır. Derin bir tencereye alınıp üstüne ılık su eklenir. Bir gece boyunca bu biçimde bekleyen iğdelerin kabukları şişer ve soyulacak hale gelir. Kabukları soyulan iğdeler çelik tencere içine alınıp üstüne toz şeker, içme suyu ve çeyrek limonun suyu veya birkaç adet limon tuzu eklenmek suretiyle 2 saat süresince yüksek ateşte kaynatılır. 2 saatin nihayetinde karanfil tohumları ve isteğe bağlı olarak 1 paket toz vanilya eklenip 10 dk daha kaynatılır. İğde reçeli sıcakken cam kavanozlara alınıp kapakları kapatılır. Soğuyan iğde reçeli tüketime kullanıma hazır duruma gelir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Zencefilli tart nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?