Tükenmez kalem lekesi deri koltuktan nasıl çıkar?

Leke ayrıntılı olarak deri koltuğunuza işlemişse yapacağınız diğer yöntemler ise;...

 

Deri koltuk kullanımı son yıllarda gittikçe yaygınlaşmaktadır. Hem şıklığı açısından aynı zamanda rahat kullanımı açısından sıklıkla tercih edilir. İş yerinde ve evde kullanılan deri koltuklarda ister istemez lekeler de oluşabilmektedir. Bunlardan birisi de tükenmez kalemin bıraktığı izdir.

Leke ayrıntılı olarak deri koltuğunuza işlemişse yapacağınız diğer yöntemler ise;

Mürekkep bulaşır bulaşmaz hızlı biçimde müdahale edin. Temiz ve ılık suya bir nebze deterjan koyarak bu su ile koltuğunuzun lekeli bölümünü silebilirsiniz. Başka bir metod ise oluşan lekenin üstüne saç spreyi sıkmaktır. Tam olarak saç spreyini sıktıktan sonra kuru ve temiz kumaş parçasıyla lekeli bölgeyi tam olarak silin. Diğer metod ise çamaşır suyu veyahut alkol koyduğunuz bir nebze suyu temiz kumaş parçasının üstüne döküp bunun ile tam olarak lekeyi silmektir. Bundan sonra temiz ve ıslak bir bezle sildiğiniz bölgeyi tam olarak kurulamalısınız. Bu metod fazla tercih edilmez. Çünkü bu kimyevi maddeler koltuğun deri tarafını aşındırıp zarar verebilir. 

Her lekede olduğu gibi tükenmez kalem lekesinde de hemen müdahale edilmelidir. Deri koltuğunuz tükenmez kalemin mürekkebini güzelce emmeden önce müdahale etmelisiniz. Aksi halde lekeyle başa çıkmak zorlaşır.  Peki tükenmez kalem lekesi nasıl çıkartılabilir?

Tükenmez kalemin deri koltuklarda leke bırakması; hassaten çocuklu ailelerde sık yaşanan bir sorundur. Tükenmez kalemle her yeri çizmek, boyamak çocukların en büyük eğlencesidir. Onlar bundan zevk alır iken lekeyle uğraşması da bize kalır. 

 

Başka bir metotsa limon kolonyasıyla lekeyi güzelce silmektir. Bu yöntemin de işe yaradığını göreceksiniz.

Eczaneden satın alınan izopropil alkolü lekenin üstüne yetecek kadar dökün. 10-15 dakika bekletin. Sonra temiz ve hafif nemli bezle bölgeyi tam olarak silin. Böylelikle lekenin çıkmış olacağını göreceksiniz. Tükenmez kalem lekesi esasen sanıldığı kadar zor çıkan bir leke değil, ama deride çizik izler bırakabilir.

Bu yöntemlerde kullanılan deterjan vb. araçları kullanmadan önce muhakkak içeriğine bakın. Ağartıcı bir madde içermemesine dikkat gösterin. Tersi taktide lekeyi çıkarayım derken koltuğunuza zarar verebilirsiniz.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Yatak odası nasıl romantik hale getirilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?