Antrikot nasıl yumuşar?

Antrikotlar ızgara yapılacaksa ateşten 10-15 cm yüksekte pişirilmelidir. Devamlı çevrilerek yanmamasına dikkat edilmesi gerekir. Pişi...

 

Mutfaklarımızdan eksik olmayan lezzetlerden biri ettir. Yumuşacık ve lezzetli etler hazırlamak her kişinin isteğidir. Bütün etlerde yapılabileceği gibi antrikotu yumuşatmanın yolu da marine etmektir. 

Malzemeler

1 diş sarmısak

Yarım su bardağı zeytinyağı

1 soğan

1 su bardağı süt

1 diş sarmısak kadar zencefil

Köri, kekik, karabiber, tuz

500 gram antrikot

Yapılışı

Antrikotlar ızgara yapılacaksa ateşten 10-15 cm yüksekte pişirilmelidir. Devamlı çevrilerek yanmamasına dikkat edilmesi gerekir. Pişince 2-3 dk dinlendirilir, sonra servis yapılmaktadır.

Antrikotlar tavada pişirilecekse yanmaz yapışmaz tavada kızartılmalıdır. Tava önceleri harlı ateşte kızdırılır. Antrikotlar tavaya yerleştirilir. Rengi dönünce diğer tarafı çevrilir. Bu biçimde pişirme ile etin suyu içine hapsedilir ve kurumaz. Böylelikle yumuşaklığını korumaya devam eder. Et pişmiş mi diye kontrol edilirken metal araç gereç kullanılmamalıdır. Et suyunu salar, lezzetini kaybeder.

Antrikotlar kasaptan alınır. Etleri dövdürmek yerine elle şekil vermeye çalışılmalıdır. Antrikotlar derince bir kaba yerleştirilir. Marinasyon malzemeleri olan süt, zeytinyağı, zencefil, kekik, köri, tuz ve istenen baharatlar eklenmektedir. Sarmısak ve soğan rendenin en küçük gözünde rendelenir. Bu karışım etlere eşit ölçüde yayılarak, masaj yapılarak yedirilir. Sonra kabın ağzı streç filmle kapatılır. Buzdolabına kaldırılır. Bir gece yahut asgari 3-4 saat bu biçimde bekletilince antrikotlar pişmeye hazırdır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Çorba nasıl saklanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?