Menisküs ne zaman ameliyat edilir?

Menisküs sorunları karşısında ameliyat hemen tavsiye edilen bir yöntem değildir. Her şeyden önce kesin bir tanı koyulmalı ve yırtığın...

 

Menisküs insanlar arasında bazen gözlenen bir diz problemidir. Toplum dilinde sporcu rahatsızlığı olarak da ifade edilmektedir. Menisküs diz üstünde bulunan, kaval kemiği ile uyluk kemiğinin uyumlu çalışmasını sağlayan ve dize binnen yükün dengeli olarak dağılmasına yardım eden yapılardır. Menisküslerde yırtılma meydana geldiği zaman türlü sorunlar de yanında gelir. Menisküs sorunları gözlendiğinde diz kısmında ağrı ve dizi hareket ettirememe gibi sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Genel olarak spor yapan insanlarda yaygın olarak görülebilen menisküs probleminin tedavisinde ara sıra cerrahi operasyonlar uygulanmaktadır.

Menisküs sorunları karşısında ameliyat hemen tavsiye edilen bir yöntem değildir. Her şeyden önce kesin bir tanı koyulmalı ve yırtığın özellikleri belirlenmelidir. Eğer ameliyat harici yöntemler işe yaramaz ise cerrahi operasyonlar uygulanmalıdır. Menisküs yüzünden ameliyat olacak olan kimselerin ameliyat olana kadar dikkatli olmaları gerekir. Hangi aktivite problem yarattıysa ameliyata kadar tekrar benzer aktivite yapılmamalıdır. Buna ek olarak ameliyattan sonrada benzer halde aktivitelerden kaçınmak, kilo vermek ve ağır sporlardan uzak durulması gerekir. Bunun sayesinde ameliyat öncesi ve sonrası önlemlerin alınması tedavi prosesi için pozitif etkilemektedir yapmaktadır. Aksi durumunda menisküsün iyileşme prosesi uzayabilmektedir.

 

Hepsinden önce klinik ve muayeneler en sonunda hastalığın tam anlamıyla teşhisi konmaktadır. Tedavi yönteminin nasıl olacağı da yırtığın tipine, büyüklüğüne ve yerine bakılarak karar verilir. Menisküs yırtığının küçük boyutlarda olması ve eklem kapsülüne yakın bölümde gerçekleşmesine bağlı olarak ameliyattan başka yöntemler kullanılır. Eğer yırtığın dikilmesi yahut yerinden çıkarılması gerekiyorsa ameliyat kaçınılmaz hale gelir. Ek olarak ameliyat harici uygulamalar ile problem çözülemiyorsa, yırtık aniden oluşup şiddetli ağrılara neden oluyorsa ameliyat yapılmasının gerekliliği ifade edilmektedir. Bunlara ek olarak yırtığın boyutu büyük yahut devamlı olarak tekrardan meydana geliyorsa kıkırdağın ameliyat ile alınıp düzeltilmesi gerekir. Çünkü büyük yırtıklarda çoğunlukla kişi ayağının üstünde durmakta zorlanabilmektedir. Böyle vakalarda ameliyat kaçınılmaz bir metottur.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Dinlendirici gözlük nasıl kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?